28.09.2023 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nabídka služeb i výjimečné odrůdy

Tradiční sortiment s nabídkou služeb, poradenství a výsledků výzkumu prezentoval v rámci Země živitelky Ing. Petr Míša, Ph.D., MBA, ředitel firmy Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o., a dceřiné společnosti Agrotest fyto, s. r. o. Nepřehlédnutelná byla ucelená řada odrůd ozimé pšenice s barevným zrnem, vyšlechtěná na tomto pracovišti.

Zajímavé odrůdy

Purpurový perikarp charakterizuje odrůdu ozimé pšenice AF Jumiko, modrý aleuron nese AF Oxana a kolekci pšenice s barevným zrnem z kroměřížského šlechtění doplňuje unikátní AF Zora. Její černé zrno kombinuje geny pro modrý aleuron i purpurový perikarp, disponuje tak vysokým obsahem antokyanů. Pravděpodobně je tato odrůda jedinou svého druhu na evropském kontinentu, v loňském roce získala díky svým vlastnostem ocenění Zlatý klas. Mezi zajímavými odrůdami zmínil Ing. Míša také ječmen AF Cesar s bezpluchým typem zrna a vysokým obsahem beta-glukanů (neškrobové polysacharidy, klasifikované jako rozpustná vláknina). Nově AF Cesar naleznou konzumenti v křupavém plátku Knuspi Crispbread ječný, jehož výrobcem je Extrudo Bečice s. r. o.

Monitoring a výzkum

Odrůdy obilnin se specifickými vlastnostmi, které jsou pro návštěvníky expozice vizuálně přitažlivé, nejsou však jedinou činností kroměřížského výzkumu. Zemědělský výzkumný ústav společně se Zkušební stanicí Kluky poskytuje mimo jiné placenou službu zemědělské veřejnosti: MSD – monitoring, signalizace, doporučení, kde se zabývají právě monitoringem, signalizací, diagnostikou a doporučením pro případný zásah proti chorobám a škůdcům.

Ing. Míša hovořil také o celé řadě dalších projektů, některé v současné době podávají do veřejných soutěží, jiné jsou již pevnou součástí výzkumu. Patří mezi ně projekty zaměřené na kvalitu obilovin, kdy jsou u vzorků obilovin z celé republiky sledovány kvalitativní parametry i obsah mykotoxinů. Dalším z významných projektů je hodnocení úrovně rezistence vybraných patogenů k účinným látkám přípravků na ochranu rostlin. Z aktuálních poznatků je zřejmé, že patogeny se stále vyvíjejí a vyvíjí se také rezistenci vůči stávajícím chemickým látkám. Tento cyklus se může stát začarovaným kruhem, který může ohrozit účinnost fungicidů a zvýšit náklady na ochranu rostlin. Proto je nezbytné pokračovat v inovativním výzkumu a vyvinout nové přístupy k ochraně rostlin, které budou méně závislé na chemických látkách. Jak uvedl Ing. Míša, do výzkumu by rádi vnesli technologie pěstování s omezením pesticidů se zaměřením na mykorhizní a endofytické houby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down