03.10.2023 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti pěstování nektarodárných úhorů

O nektarodárných úhorech a jejich vlivu na protierozní ochranu půdy se dozvěděli zajímavé informace účastníci dne otevřených dveří ve Zbirožské a. s. Ještě na přelomu září a října kvetla pestrá směs pro opylovače Kvetoucí ráj a byla plná včel. Ing. Petr Robotka z ryze české osivářské společnosti PRO SEEDS s.r.o. přítomným nastínil možnosti pěstování nektarodárných úhorů a vysvětlil, jak mohou ochránit půdu před erozí pomocí meziplodin.

Zmíněná směs Kvetoucí ráj získala na letošní výstavě Země živitelka ocenění Zlatý klas s kytičkou. Tvoří ji osm různých plodin, které v době květu lákají včely medonosné i samotářky, čmeláky i motýly. V podniku Zbirožská a. s. tento nektarodárný úhor letos zaseli na dvou místech a díky několika vlastním včelstvům mají dostatek medu pro své spolupracovníky.

Potlačí plevele, zregenerují půdu

Ing. Robotka ve své přednášce zmínil podmínky týkající se úhorů v rámci nové SZP. Kromě zelených úhorů mohou pěstitelé zvolit již zmíněné úhory nektarodárné. Společnost PRO SEEDS nabízí několik směsí ze tří a více druhů plodin pro založení jednoletého souvislého porostu. Například nektarodárný úhor 1 obsahuje ředkev setou, lničku setou a řeřichu setou, které se vyznačují dynamickým růstem a rychlým zapojením porostu. Tím dokáže porost potlačit plevele a díky hlubokokořenícím plodinám zregeneruje půdu. Výhodou je navíc možnost vysetí později, i na počátku května.

Více informací se dozvíte na stránkách časopisu Farmář č. 11/2023 a v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down