Ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2023

V rámci výstavy Země živitelka proběhlo předání ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2023 – Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce, jejímž cílem je podpořit a ocenit výzkumné aktivity vědců do 35 let, a Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje.

Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji v obou kategoriích předal ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný spolu s předsedou České akademie zemědělských věd RNDr. Janem Nedělníkem, Ph.D.

V letošním ročníku se do soutěže o Ceny ministra přihlásilo celkem 59 návrhů – 28 na Cenu pro mladé vědkyně a vědce a 31 na Cenu za nejlepší realizovaný výsledek. Hodnoticí komise vybrala a ministr zemědělství schválil v každé soutěži první tři místa spojená s finanční odměnou 100, 80 a 60 tisíc Kč. Navíc bylo v každé soutěži uděleno jedno Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažené výsledky, které není spojeno s finanční odměnou.

Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce za rok 2023

První místo získal Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze za výsledek druhu Jimp – recenzovaný odborný článek „Potenciál introdukovaných dřevin pro lesnické rekultivace v kontextu klimatické změny“.

Druhé místo obdržel Ing. Jakub Černý, Ph.D., z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., za výsledek druhu Jimp – recenzovaný odborný článek „Terénní měření efektivního indexu listové plochy vegetačního pokryvu pomocí optického zařízení“.

Třetí místo obsadila MVDr. Nikola Hodkovicová, Ph.D., z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i., za výsledek druhu Jimp – recenzovaný odborný článek „Nesteroidní protizánětlivé léky způsobily propuknutí zánětu a oxidačního stresu se změnami střevní mikroflóry u pstruha duhového“.

Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažené výsledky si odnesl Ing. Martin Prchal, Ph.D., z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích za výsledek druhu Jimp – recenzovaný odborný článek „Zjednodušená metoda genetického zlepšování výtěžnostních ukazatelů u kapra obecného“.

Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2023

První místo obdržel Ing. Radko Loučka, CSc., z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., za výsledek druhu Nmet – metodika „Podpora aplikace nových metod precizního zemědělství v oblasti produkce krmiv a krmení skotu“.

Druhé místo získal Ing. Ondřej Špulák, Ph.D., z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., za výsledek druhu Jimp – recenzovaný odborný článek „Průběh akumulace a tání sněhu měřené novými automatickými sněhoměrnými zařízeními na třech modelových lokalitách“.

Třetí místi obsadila Dr. Ing. Jana Fránová, z Biologického centra AV ČR, v. v. i., za výsledek druhu Gfunk – funkční vzorek „ELISA kit pro diagnostiku nového viru jahodníku (strawberry virus1, StrV-1) v biologickém materiálu“.

Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažené výsledky obdržel Ing. Jan Leugner, Ph.D., z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., za výsledek druhu Ztech – ověřená technologie „Sadební materiál populací horského smrku pro oblasti vysokých depozic N“.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down