20.12.2016 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Místo sóji hmyzí moučka

Švýcarský parlament se zabývá možností zkrmovat vybraným hospodářským zvířatům hmyz jako proteinovou složku krmiva. Hmyzí moučka by mohla sloužit i jako náhrada sóji.

Švýcarský parlament to uvádí na svých stránkách. Hmyz by se měl zkrmovat rybám a monogastrům. Ve zdůvodnění se uvádí, že ryby patří k důležitým světovým zdrojům potravin a jejich spotřeba stoupá také ve Švýcarsku. Lov v mořích je ale problematický, podle odhadů je třetina až polovina stavů ryb lovena nadměrně a zhruba desetina již kolabuje, výrazně k tomu přispívá i flotila lodí zemí Evropské unie. Proto na trh stále častěji přicházejí ryby z akvakultur. Ty jsou ale krmeny rybí moučkou a méně hodnotnými rybami. K produkci kilogramu chovného lososa je potřeba zhruba 4,5 kilogramu divokých ryb, nadto se ke konzervaci rybí moučky využívají problematické substance.
Již vyvinutou alternativou k těmto krmivům je moučka z hmyzích larev, které se vyvíjejí v organických odpadech všeho druhu. Z větší části jsou tvořeny bílkovinami, které by se díky složení aminokyselin výborně hodily ke krmení užitkových zvířat. Kromě krmení ryb by bylo možné využít hmyzí moučku také pro drůbež a prasata, což by zároveň omezilo i růst celosvětových ploch sóji.
K takovému kroku je ale potřeba odsouhlasit příslušnou legislativu. Kvůli dohodám s Evropskou unií v oblasti zemědělství ale musí Švýcarsko s EU svoje kroky koordinovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down