05.02.2024 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Meziročně vyšší produkce brambor v zemích NEPG

V sezóně 2023 se pěstitelé brambor potýkali s problematickým počasím, podmínkami, vysokým tlakem chorob a rostoucími náklady. Uvedlo to sdružení NEPG, které zároveň odhaduje, že odepsali přibližně 11 000 ha brambor. Ztráty na poli nebo po sklizni podle sdružení činily minimálně 650 000 t brambor. Začátek nové pěstitelské sezóny 2024 představuje vzhledem k nižší nabídce sadby určitou výzvu.

Celková sklizeň v zemích NEPG (Belgie, Německo, Francie, Nizozemsko) činila 22,7 milionu tun, což je o 5,1 % více než v roce 2022 a jedná se téměř o pětiletý průměr. Tyto údaje zahrnují odhadované ztráty na polích v uvedených zemích. Brambory zemědělci pěstovali na celkové ploše 519 583 ha, což představuje meziroční nárůst o 2 %. Průměrný naskladněný výnos činil 43,7 t/ha, což je o 1,4 % více než v roce 2022. Meziročně byl výnos a hektarová plochy nižší v Nizozemsku. Oproti tomu v Belgii se navzdory dramatickým ztrátám, které utrpělo mnoho zemědělců, celková produkce zvýšila o 18 % díky nárůstu ploch a o 7,9 % a celkově lepším výnosům. Sdružení o tom informovalo v tiskové zprávě.

Horší dostupnost sadby

Znepokojivá je podle sdružení také dostupnost sadby brambor – není jisté, jaký objem bude k dispozici u nejoblíbenějších odrůd. Je zřejmé, že bude drahá i přes přes problémy s kvalitou. Sdružení připomíná, že si mnoho zemědělců uvědomuje, že pěstování brambor je nejen nákladné, ale také riskantní. S ohledem na tuto skutečnost podle sdružení vyvstává otázka, jak velkou plochu je třeba za těchto tržních podmínek osázet. „Lepší smluvní podmínky nekompenzují vyšší výrobní náklady a větší rizika. Kromě toho bylo mnoho polí poškozeno a zhutněno v důsledku extrémně vlhkého podzimu,“ uvádí NEPG.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down