Kocem června proběhlo v České republice historicky první jednání pracovní skupiny Evropské a Středozemní organizace ochrany rostlin (EPPO) pro fytosanitární regulaci. Akci hostil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který je českou národní organizací ochrany rostlin.
EPPO (European and Mediterranean Plant Protection Organization) sdružuje celkem 52 smluvních stran, včetně všech členských států EU. Instituci zaštiťuje Organizace pro zemědělství a výživu (FAO). Nico Horn, generální ředitel EPPO, připomněl že jejich cílem je podpořit mezinárodní spolupráci a harmonizovat metody, které brání zavlékání a šíření v regionu EPPO nepůvodních škůdců a patogenů rostlin. ÚKZÚZ o tom informoval v tiskové zprávě.
Více karanténních škůdců
Čtyřdenního jednání se zúčastnilo celkem 31 odborníků na ochranu rostlin z 18 zemí, uvádí zpráva. Během něj byly schváleny priority pro zpracování analýz rizik několika významných škůdců a patogenů. Jako nový karanténní škůdce pro region EPPO byla mimo jiných doporučena košenatka želvová, drobný savý hmyz vážně poškozující borovice. Tento červec se šíří mimo svůj domovský areál, kterým je Severní Amerika, a objevil se v nedávné době např. v okolí Říma.
Pracovní panel EPPO doporučil využití dravé vosičky Tamarixia dryi jako biologického prostředku proti savým škůdcům zeleniny. Tento drobný hmyz úspěšně škůdce parazituje a pomáhá udržet jejich populace pod kontrolou. Tento přístup podporuje udržitelné zemědělství a snižuje potřebu přípravků na ochranu rostlin.
EPPO schválilo nový mezinárodní standard pro pohraniční inspekce, který se zaměřuje na detekci semen invazních nepůvodních rostlin v zásilkách dovážených ze třetích zemí.
Rostlinolékaři také obdrželi harmonizovaný návod na kontrolu pěstebního substrátu dovážených rostlin, což je klíčové pro prevenci šíření škůdců. Tato metodika byla aktivně připomínkována také ze strany ÚKZÚZ. Pěstební substrát rostlin představuje vhodný úkryt pro vajíčka a larvy velké řady druhů škodlivého hmyzu, ale také houby nebo bakterie.*