Listové skvrnitosti na pšenici se zaměřením na DTR

Odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně se ve svém článku publikovaném v časopise Úroda (11/2021) zaměřili na výskyt listových skvrnitostí na pšenici v letech 2018–2021. Součástí výzkumu byla také studie reakce 38 odrůd ozimé pšenice k inokulaci listovým patogenem Pyrenophora tritici-repentis (DTR) a laboratorní testy citlivosti izolátů Pyrenophora tritici-repentis k šesti vybraným fungicidům.

Výsledky práce autorů upozorňují na to, že výskyt původců listových skvrnitostí pšenice v ČR byl v posledních čtyřech letech proměnlivý v závislosti na průběhu počasí. Nejhojněji byla izolována Zymoseptoria tritici (braničnatka pšeničná), ale v suchém roce 2018 dominovala ve vzorcích listových skvrnitostí Pyrenophora tritici-repentis (DTR).

Reakce 38 odrůd ozimé pšenice k inokulaci listovým patogenem Pyrenophora tritici-repentis ve skleníkových podmínkách se podle autorů statisticky lišila. Rezistentní reakci vykazovaly odrůdy Johnson, Futurum, Steffi, Gordian a KWS Elementary, náchylnou potom odrůdy KWS Silverstone, Genius, Elly a Julie. Test citlivosti izolátů DTR k fungicidům registrovaným proti listovým skvrnitostem pšenice v podmínkách in vitro ukázal nejvyšší účinnost přípravků na bázi epoxiconazole + fenpropimorph + metrafenone a bixafen + prothioconazole + spiroxamine.

Více informací se dočtete v listopadovém vydání časopisu Úroda (11/2021) v článku autorů Mgr. Jany Palicové, Ph.D., Mgr. Aleny Hanzalové, Ph.D., a Ing. Jany Chrpové, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down