08.01.2018 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Listová aplikace látek s cílem zvýšit odolnost brambor k suchu

Mezi účinné způsoby ochrany polních plodin před účinky sucha patří posílení jejich přirozené odolnosti. Vedle šlechtění nových odrůd s vyšší tolerancí k suchu může významnou roli sehrát listová aplikace biologicky aktivních látek, které zvýší odolnost polních plodin k suchu zadržením vody v rostlině a snížením transpirace.

Pokusu z roku 2016, jehož cílem bylo vyhodnotit projev listové aplikace pomocných rostlinných přípravků u vybraných odrůd brambor jako možného opatření ke zmírnění projevu sucha, se věnuje spolu s dalšími autory doc. Ing. Jiří Diviš, CSc., z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Aplikovány byly pomocné přípravky Albit, Energen Fulhum a Energen 3D smáčedlo.
V závěru autoři konstatují, že výsledky dosažené u dvou odrůd na dvou stanovištích ukazují, že projev listové aplikace pomocných rostlinných přípravků je ovlivněn podmínkami stanoviště, průběhem počasí během vegetace a je zaznamenána i rozdílná reakce zvolených odrůd na jejich aplikaci. Průběh teplot vzduchu a suma srážek v roce 2016 ale nevytvářely v době vegetace období sucha, která by se výrazně projevila na vegetaci brambor. Dodávají, že aplikace pomocných rostlinných přípravku v sledovaném roce nepřinesla jednoznačně pozitivní působení. Přesto se prokázalo, že listovou aplikací pomocných rostlinných přípravků je možné připravit rostlinu na stresy, kterým je vystavena během vegetace. Za významnou lze považovat i skutečnost, že aplikace pomocných rostlinných přípravků je nenáročné opatření, které představuje minimální náklady.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down