Kukuřice – zdroj energie v krmné dávce

Kukuřice v praxi 2018, tak zněl název konference společnosti KWS Osiva s. r. o., na které její zástupci představili sortiment hybridů kukuřice na siláž i na zrno. Pod obchodní značkou UNIQUEDENT se do praxe dostávají nové hybridy kukuřice na zrno. Jde o unikátní řadu velmi raných a raných hybridů typu koňský zub – KWS 2323, KWS 2322, Kabrinias, KWS 2370 a Kidemos, která je v prvním roce uváděna na trh v České republice.

„Společnost KWS již více než 160 let buduje nezávislou značku šlechtitelské a osivářské společnosti a pomáhá udržet nezávislost a svobodu rozhodování také svým obchodním partnerům po celém světě. Nejinak je tomu v České republice, kde je značka KWS, dnes ve správě společnosti KWS OSIVA s. r. o., lídrem na trhu nepřetržitě od roku 1997,“ zahájila konferenci v Palačově Ing. Zdeňka Románková, odborná poradkyně KWS OSIVA s. r. o.

Pěstitelské plochy kukuřice v České republice v posledních letech klesají, klesá výměra kukuřice na siláž i na zrno, řekla dále. Mezi základní charakteristiky hybridů KWS podle ní patří vysoký výnos suché hmoty z hektaru, vysoký obsah škrobu, vysoká koncentrace energie v hybridech na siláž, vysoká stravitelnost, nízký obsah neutrálně detergentní vlákniny a celková vysoká stravitelnost organické hmoty. „Proto dosahují silážní hybridy KWS vysoké produkce mléka z hektaru a vysoké produkce metanu z hektaru při výrobě bioplynu a přinášejí zisk pěstitelům,“ konstatovala.

Nová produktová řada

 Kukuřice je v celosvětovém měřítku nejdůležitější obilninou. Produkce kukuřičného zrna již překročila jednu miliardu tun a stále roste. V České republice je kukuřice na zrno spíše doplňkovou plodinou. Ing. Románková upozornila na to, že agrotechnická náročnost pěstování kukuřice je jednodušší než u pšenice. Velkou výhodou je podle ní i to, že při srovnatelných cenách s pšenicí dosahuje vyšší tržby z hektaru. „Kukuřice na zrno je dobrým doplňkem monokulturních osevních postupů a výborným přerušovačem sledů obilnina – řepka – obilnina. Díky velkému množství posklizňových zbytků, které jsou zapravovány do půdy, je také zlepšující plodinou,“ dodala.

Následně představila novou produktovou řadu společnosti KWS Osiva s. r. o. UNIQUEDENT představuje velmi rané a rané hybridy typu koňský zub. Základními vlastnostmi těchto hybridů je velmi rychlé uvolňování vody ze zrna, vysoký výnos při dostatečném množství jedinců. Dostávají se tak podle Ing. Románkové na úroveň pozdních hybridů, ale dozrávají podstatně dříve. Sklizňové vlhkosti jsou zejména v řepařské a obilnářské oblasti výrazně nižší, sklizeň lze zahájit již koncem září, za vyšších teplot a příznivějšího počasí, než bývá v listopadu. Snižuje se tak i riziko napadení houbami a následně obsah mykotoxinů.*

Více informací, včetně sortimentu silážních a zrnových hybridů naleznete v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down