Konec léta představil možnosti jara

Druhá polovina léta patří na polních dnech společnosti Syngenta Czech s. r. o. kukuřici, slunečnici a cukrové řepě. V té době jmenované plodiny ukazují svůj potenciál a je tedy nejvhodnější čas na posouzení odrůdových rozdílů, seznámení se s novinkami v daném segmentu a výběr vhodných materiálů pro nadcházející sezónu.

Také šestý polní den společnosti Syngenta zaměřený na kukuřici, slunečnici a cukrovku přinesl zajímavé novinky. Znatelné obnovení sortimentu odhalil segment cukrové řepy, kde na pěstitele čekají hned čtyři nové odrůdy, v současné době v registračním řízení. Ve třetím roce registrace se nalézají Libuše (HI1329), rizo- a nematotolerantní, a Honey (HI1381), rizo- a cerkotolerantní odrůda, jejíž výkon je tvořen přes výnos cukru. Ve druhém roce registrace jsou odrůdy Valzer (HI1428) a Přemysl (HI1437), s nadějnými výsledky v ošetřené i neošetřené variantě.

U kukuřice zdůraznil Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D., plodinový specialista společnosti Syngenta pro kukuřici, dva šlechtitelské systémy. Na silážní kukuřice se zaměřuje PowerCell technologie orientovaná na vysokou stravitelnost celé rostliny, zejména vlákniny. Pod druhý systém, Artesian, spadají zrnové kukuřice zaručující velice dobrou suchovzdornost. „Velkou devizou této genetiky je vysoká stabilita bez ohledu na ročník i půdní podmínky,“ uvedl Ing. Kocurek. Žlunice (okres Jičín) nabídly přítomným přehlídku deseti silážních i zrnových hybridů kukuřice vhodných pro dané podmínky. Segment slunečnice pak přinesl přehlídku sedmi konvenčních i clearfieldových odrůd.

Vedle odrůdových pokusů bylo cílem odborné akce seznámit návštěvníky také s portfoliem mořidel pořádající společnosti do obilnin. Novinkou letošního roku je fungicidní mořidlo Celest Trio (difenoconazole 25 g/l, fludioxonil 25 g/l, tebuconazole 10 g/l) navazující na úspěšnou linii Celestu Extra. Oproti svému předchůdci obsahuje účinnou látku tebuconazole, specialistu pro kontrolu snětí, především prašné sněti ječné. Registrován je proti širokému spektru houbových chorob obilnin.

Aktuálním tématem je také podzimní ošetření ozimých obilnin proti plevelům, kde společnost Syngenta přichází s novým herbicidem Defi Evo (diflufenican 14 g/l, prosulfocarb 667 g/l). Tento přípravek podle Ing. Martina Hájka, Ph.D., obchodního zástupce firmy Syngenta pro severní Čechy, velice dobře zapadá do antirezistentní strategie, neboť kontroluje všechny rezistentní kmeny chundelky metlice a další trávovité plevele, mimo jiné i lipnici roční, jílky a psárku. Aplikace může probíhat preemergentně i postemergentně v doporučené dávce 3 l/ha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down