06.01.2022 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kmín trošku z jiného úhlu pohledu

Velkým propagátorem a inovátorem v oblasti kmínu, především jeho tradiční dvouleté formy, je výkonný ředitel spolku Český kmín, z. s., a lisař Olejového mlýnu Petráveč Karel Jonák. Vedle manažerské činnosti, v rámci níž se tomuto muži podařilo například oživit trh s touto kořeninovou rostlinou a rozjet kampaň se společností Vitana, Ambiente a též slovenským výrobcem koření Mäspoma, má také pěstitelské zkušenosti a neváhá ani experimentovat s pěstitelskými postupy.

V loňském roce sklízel z osmi hektarů v Petrávči poblíž Velkého Meziříčí odrůdu dvouletého kmínu Prochan a do ucelených poznatků k pěstování přidal i ten, že kmín je také výbornou předplodinou, která navíc působí i jako zelené hnojivo.

Teoretické zkušenosti i rady pěstitelů společně s vlastními nápady promítnul Karel Jonák do ucelené pěstitelské technologie dvouletého kmínu cílené nejen pro biopěstitele této plodiny. Sám ředitel spolku Český kmín v souladu s vlastní filosofií hospodaří v režimu ekologického zemědělství, což se promítá i do pracovních a pěstitelských postupů. Ty jsou však často zejména u minoritních plodin jediným řešením i pro konvenční zemědělce z důvodu stále se snižující nabídky přípravků na ochranu rostlin.

Více o poznatcích, zejména ohledně konkurenceschopnosti kmínu vůči plevelným rostinám a využití mulče nejen jako zeleného hnojení, ale též k regulaci plevelů se dočtete v týdeníku Zemědělec (1/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down