Kategorie:
LAKR
Štítky:

Kmín je kořením života

Říká se, že smích je kořením života, avšak v oblasti kořeninových rostlin lze právem toto privilegium přiřknout kmínu. Česká republika je tradičním pěstitelem této plodiny. Jak zaznělo na jarním semináři ve Větrném Jeníkově pořádaném sdružením Český kmín ve spolupráci s firmou Agritec Plant Research, s. r. o., Šumperk, sklizňová plocha kmínu pro rok 2014 činila 2173 hektarů.

Jde již o druhý rok v řadě se sklizňovou plochou přesahující jen mírně 2000 hektarů. Přitom pro vyrovnanou bilanci České republiky včetně tradičních exportů a importů je ideálních 2500 až 2600 hektarů, uvedl na základě svých zkušeností Ing. Jaroslav Minařík, CSc., analytik sdružení Český kmín. Jak doplnil, v okamžiku, kdy se dostaneme pod 2600 ha, začíná deficit, který se dříve nebo později projeví. Tento projev již pěstitelé kmínu zaznamenali na výši realizačních cen, kdy maximální ceny sahaly až k 70 Kč/kg. Vysoké ceny by mohly pěstitele motivovat k větším plochám věnovaným kmínu. „Potíž je ale v tom, že dnes nevíme, kolik bylo zaseto hektarů v loňském roce. To se dozvíme až v srpnu. Dnes jsme v situaci, kdy se musíme v červnu rozhodnout, kolik budeme sít kmínu, ale nevíme, kolik se ho bude v červenci a srpnu sklízet,“ říká Ing. Minařík. Citátem: „Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky,“ varoval také před situací, která nastala na konci minulého století. Vysoké ceny kmínu v marketingovém roce 1994/1995 způsobily takový nárůst ploch, že se v marketingovém roce 1997/1998 vyvezlo 6800 kg kmínu za průměrnou cenu 17 Kč/kg s následky v následujících letech. Snad se tedy nevytváří úrodná půdy pro citát, který též přednášející připomněl: „Kdo nectí historii, je odsouzen k tomu, aby si ji prožil znova.“

Na semináři zazněly také další zajímavé informace, mimo jiné k chorobám kmínu a možnostem ochrany a herbicidní ochraně této plodiny. Jak ovšem připomněla Ing. Blanka Kocourková, velkou roli při pěstování kmínu hraje také kvalitní osivo, zařazení v osevním postupu, nebo například výživa, které by bylo nutné se věnovat podrobněji.

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *