12.09.2023 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednoletý kmín zaujme všestranností

Kmín kořenný jarní nebo také jednoletý Aklei je nová odrůda vyšlechtěná ve společnosti Agritec Plant Research, s. r. o. ve spolupráci s AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk. Tato odrůda bodovala v soutěži o Zlatý klas v rámci agrosalonu Země živitelka. Určena je pro produkci nažek pro potravinářské využití, uplatnění nalézá i jako komponenta do meziplodin.

Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., jednatel společnosti Agritec, vidí jako jednu z největších předností rané až středně rané odrůdy jednoletého kmínu Aklei možnost dosáhnout produkce nažek během jednoho roku. Tato novinka podle něj smysluplně doplňuje sortiment, kdy navazuje na dvouletou a ozimou formu kmínu a v případě jejich výpadku může pomoci s plněním smluvních závazků odběratelům. Výnosově v přepočtu na délku vegetace nezaostává za dvouletým/ozimým kmínem, obsah silic je nižší (kolem 3 %). „Silice se v nažkách tvoří na konci vegetační doby, jejich obsah může být u odrůdy Aklei ovlivněn zráním až v podzimním období,“ vysvětlil řečník. Majoritní látkou kmínové silice je karvon, jehož obsah se u nové odrůdy pohybuje kolem 53 až 54 % a odpovídá české normě na kvalitu kmínových nažek.

Nektarodárná plodina

S novou odrůdou jednoletého kmínu počítají šlechtitelé také do různých nektarodárných biopásů a směsí meziplodin. Kmín je hmyzem oblíbenou plodinou, navíc dokáže kvést v průběhu léta pět až šest týdnů. Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě přirozeně vyskytuje na loukách, může nový materiál doplnit také strukturu lučních směsí, shrnul dr. Šmirous.

Více informací přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down