14.04.2025 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se vypořádat s rezistentními plevely

Výskyt plevelů s rezistencí vůči herbicidům je celosvětový problém, který se nevyhýbá ani České republice. Dá se předpokládat, že spolu s redukcí počtu účinných látek bude jeho význam růst, a to především v Evropské unii. O možnostech identifikace a regulace plevelných rostlin s odolností vůči herbicidům jsme si povídali s doc. Ing. Janem Mikulkou, CSc., z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i. Popsal například, jak si zemědělec může udělat test na rezistenci, i jak jeho stanovení probíhá v laboratoři.

Je v našich podmínkách rezistence plevelů vůči herbicidům významným problémem?
Jedná se o poměrně velký problém, ale nevyskytuje se jen u nás, nýbrž na celém světě. Řešením se zabývá mezinárodní organizace zhruba od roku 1960, kdy se objevily první populace plevelů rezistentních vůči herbicidním přípravkům. U nás byla rezistence prokázána koncem 70. let v souvislosti s používáním triazinových herbicidů a počet takových plevelných druhů postupně narůstal, takže v současné době máme asi šestnáct plevelů, které jsou rezistentní vůči herbicidním přípravkům. Ve světě je celkový počet rezistentních plevelných druhů v rozmezí 400 až 450.

Když má zemědělec během vegetace podezření na výskyt rezistentního plevele, lze to na základě vzorku potvrdit?
V podstatě to potvrdit lze, ale v běžné zemědělské praxi je to velice obtížné, protože by se musely odebrat rostliny a poslat je do naší laboratoře, kde bychom je zkusili otestovat. Ale transport je poměrně složitý a rostliny uhynou. V podstatě lze konstatovat, že přímo v porostu tato metoda nefunguje.

Jak má zemědělec postupovat, když má podezření na výskyt rezistence?
Nejlepší je odebrat vzorky plevelů na poli ve fázi dozrávání z několika stanovišť, alespoň deset patnáct vzorků na jeden hektar, usušit semena, dát je do papírových pytlíků a náležitě je popsat. Vždy je lepší, když nás budou zemědělci kontaktovat, abychom jim poradili, jakým způsobem vzorky odebrat a jak je na naše pracoviště poslat.

Celý rozhovor vyšel v týdeníku Zemědělec č. 11 a najdete ho také na TV Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down