15.04.2024 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investují do udržitelnosti produkce

Nedávné období přineslo v Evropské unii řadu legislativních změn v oblasti zemědělství. Co to bude znamenat pro firmu BASF komentoval Michael Wagner, regionální viceprezident Agro divize pro Evropu, který nedávno navštívil Českou republiku. Přednášel zde na konferenci firmy Moderní udržitelné hospodaření v kontextu evropského zemědělství. V rozhovoru se věnuje příčinám poklesu biodiverzity a možnostem opětovného zvýšení ve vztahu k aplikaci přípravků na ochranu rostlin, ale také novým metodám šlechtění. K dalším tématům patřily připravované přípravky společnosti, její postoj k biologické ochraně a pochopitelně dopad vysoké ceny energií.

Evropský parlament odmítl návrh, který měl do roku 2030 snížit používání pesticidů v EU na polovinu. Co to pro vás bude znamenat?

Především je třeba říct, že témata upravená nařízením o udržitelným používáním pesticidů pro nás nejsou ničím novým a nevznikla až s tímto návrhem. Investujeme každý den 2,6 milionu eur do zemědělského výzkumu, tedy budoucnosti zemědělství. Témata, kterými se zabýváme, se v posledních letech nezměnila; věnujeme se tomu, jak hospodařit co možná nejlépe udržitelně. Tedy, jak vyrábět produkty, které dodržují nejvyšší standardy, ale také zohledňují změnu klimatu, například upravená osiva, odolnější vůči vlivu sucha. Případně se zabýváme novými technologiemi šlechtění, které jsou spojeny s velkými investicemi. Udržitelnost je spojena také s novými systémy plnění postřikovačů, kde zemědělec vůbec nepřijde do styku s přípravkem, nebo se všemi digitálními řešeními, které optimalizují využití ochrany rostlin. To všechno jsou součásti našeho obchodního modelu a zmíněné nařízení je nespustilo. Je dobře, že ho europoslanci neschválili, protože nebylo dobře připraveno. Kritizovali jsme, že nestanovilo konkrétní cíle, ale pouze paušálně redukovalo ochranu rostlin.
Jde ale do určité míry o promarněnou příležitost, protože s cíli, které za nařízením stály, zaměřenými na větší udržitelnost, se můžeme plně identifikovat. A bylo by bývalo dobré, kdyby se na obsahu podařilo dosáhnout společné dohody. Nejdůležitější je vše postavit na vědecké bázi, protože jen s redukcí ochrany rostlin vyšší biodiverzity nedosáhneme. Vzroste tehdy, když v přírodním prostoru vytvoříme podmínky pro rozvoj biodiverzity. Paušálními zákazy to nejde. V nařízení šlo jednak o snížení rizika, jednak o snížení dávek. Podporujeme snížení rizika, jsme jen proti paušálnímu snižování množství.

Současné technologie, jako bodový, nebo pásový postřik, umožňují redukci spotřeby přípravků na ochranu rostlin. Dokážete odhadnout, zda a v jaké míře s jejich rozšiřováním poklesne spotřeba přípravků na ochranu rostlin?

Je to důležitá otázka a zjistili jsme, že ještě před nějakou dobou nebyla dostatečně vědecky zpracována. Proto jsme spolu s Průmyslovým svazem pro zemědělství (IVA) zadali výzkumné organizaci HFFA Research požadavek na její zodpovězení. Studie z roku 2021 pak zjišťovala nakolik lze ochranu rostlin redukovat, pokud by se nasadily všechny technologie, které jsou již dnes k dispozici. Výsledkem je, že by bylo možné snížit objem aplikovaných přípravků zhruba o 25 %.*

Celý rozhovor naleznete v Zemědělci č. 16/2024.

Úvodní foto: Michael Wagner, regionální viceprezident Agro divize společnosti BASF pro Evropu Foto archiv společnosti BASF.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down