08.11.2023 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nařízení o udržitelném používání pesticidů v centru diskuse

Především nové legislativě v oblasti ochrany rostlin byl věnován začátek 25. Rostlinolékařských dnů, které proběhly v Pardubicích. V následných odborných referátech se pak hovořilo o monitoringu rezistence hlodavců vůči antikoagulantním rodenticidům v ČR, regulaci plevelů nebo o precizních technologiích a integrované ochraně rostlin.

Během úvodního plenárního zasedání se řečníci věnovali připravovanému nařízení EU o udržitelném používání pesticidů (SUR). Ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný soudí, že vzhledem ke komplikovanosti debaty k nařízení o udržitelné používání pesticidů nebude za působení současné Evropské komise a Evropského parlamentu dotaženo do konce. Česká republika není podle něj se současnou podobou spokojena a nepodporuje ji. Jednotné procento redukce spotřeby přípravků na ochranu rostlin by mělo být odstraněno, protože startovací čára není jednotná. Upozornil na zodpovědný přístup tuzemských zemědělců, kteří se dostali výrazně pod evropský průměr, pokud jde o spotřebu přípravků na hektar půdy. Je podle něj velmi nespravedlivé, aby redukční procenta byla aplikována plošně ve všech státech EU. Původně avizovaná hodnota 50 % se sice v současné době dostala k 25 %, ale i tak by jednotná redukce podle ministra Výborného v evropském nařízení vůbec neměla být. Jednotlivé státy by měly vycházet z aktuálního stavu. Jak uvedl, budou dělat všechno proto, aby nové zaváděné strategie, ať už jde o strategii pro biodiverzitu, nebo Farm to Fork, byly maximálně spravedlivě vyvážené. Budou i nadále podporovat oblasti jako agrolesnictví, využívání meziplodin nebo ekologické zemědělství.
Nařízení se věnoval také RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., předseda předsednictva České akademie zemědělských věd, který kromě jiného připomněl závěry dopadové studie. Podle ní by aplikace připravované legislativy přinesla dodatečné náklady na evidenci, administrativu a poradenství, nižší výnosy plodin (především v citlivých oblastech), růst cen potravin a větší závislost na dovozu.
Na závěr dopoledního jednání Česká společnost rostlinolékařská udělila ocenění Zdravý květ Ing. Marii Šindelkové a medaili profesora Ctibora Blatného Ing. Janě Víchové, Ph.D., Ing. Ivaně Martincové, Ing. Nataše Machové, Ing. Janu Sitkovi, Ing. Jiřímu Habigerovi a Ing. Vladanu Faltovi, Ph.D.*

Česká společnost rostlinolékařská udělila medaili profesora Ctibora Blatného Ing. Nataše Machové (zleva), Ing. Janě Víchové, Ph.D., Ing. Ivaně Martincové, , Ing. Janu Sitkovi, Ing. Jiřímu Habigerovi a Ing. Vladanu Faltovi, Ph.D. (na snímku chybí).  
K předávajícím patřili náměstek ministra zemědělství Ing. Miroslav Skřivánek, Ph.D., a nový předseda ČSR Ing. Petr Harašta, Ph.D. (vpravo)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down