16.03.2017 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I přes nové registrace ubude přípravků do kmínu

Herbicid Laudis je nově zaregistrován také pro použití do kmínu kořenného. Jiným přípravkům do této plodiny ale letos končí registrace.

Informoval o tom ve v úterý v Havlíčkově Brodě na jarním semináři pro pěstitele kmínu Ing. Josef Linhart, předseda spolku Český kmín, z. s. Laudis lze použít proti jednoletým dvou- a jednoděložným plevelům v dávce 2,25 l/ha. Ing. Antonín Vaculík, Ph.D., z firmy AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., následně konstatoval, že Laudis je vhodné používat pouze na podzim v roce setí kmínu. Podle pokusů s jarní aplikací u dvouletých odrůd kmínu, které popsal, totiž jarní aplikace vede k poklesu výnosu, a to tím většímu, čím později proběhne (testovalo se rozmezí 22. 3. – 3. 5.). Je to důsledek poškození základů květenství, které vede k tomu, že se část nažek vyvine špatně a skončí v odpadu. Jednoleté výsledky také ukázaly, že by takový problém nemusel nastat u ozimého kmínu Aprim, který zřejmě květenství zakládá mírně později. Zjištění ale musí potvrdit další roky pokusů. Ing. Vaculík také upozornil, že v letošním roce pěstitelům kmínu ubude množství přípravků, zvláště herbicidů, a dodal, že se připravuje také registrace graminicidu Select Super.
Ing. Linhart konstatoval, že roste zájem o pěstování kmínu, kromě jiného také v důsledku aktuální vysoké ceny (kolem 65 Kč/kg). Příliš velké plochy by ale mohly vést k jejímu propadu. Ing. Jaroslav Minařík, CSc., analytik spolku Český kmín, konstatoval, že sklizňové plochy vzrostly z 1907 ha v roce 2015 na 2443 ha v roce 2016. Upozornil, že se jedná o data Českého statistického úřadu, která nezachycují všechny plochy. Data Ministerstva zemědělství ukazují na plochy větší, a sice zhruba 2500 ha v roce 2015 a 3300 ha v roce 2016. Pokud by plocha vzrostla přes 4000 ha, způsobí to podle Ing. Minaříka prudký pokles ceny. Na semináři se hovořilo také o chorobách a škůdcích a dalších tématech.*

Podrobnosti si přečtete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down