21.10.2023 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridy cílené na Vysočinu

Výběr portfolia hybridů kukuřice na Den Zemědělce do Kamene zvolila společnost Syngenta Czech, s. r. o., v rozpětí vhodném pro oblast Vysočiny. Tedy od FAO 220 po FAO 260 v podobě šesti vybraných reprezentativních hybridů a směsi MaxiMaize 260. Do hybridů se promítá šlechtění Powercell zaměřené na kvalitu siláže a Artesian, které se soustředí především na zrnové hybridy, a to ve spojitosti s vyšší suchovzdorností.

Představení portfolia

Jak uvedl Ing. Matěj Houdek, obchodní zástupce společnosti Syngenta, nejranějším prezentovaným hybridem společnosti Syngenta v Kameni byla loňská novinka SY Liberty (FAO 220 S/230 Z). Vyznačuje se vysokým habitem s dobrým olistěním a zároveň poměrně velkým klasem. Jako hybrid Powercell dosahuje velmi dobrých kvalitativních parametrů siláže včetně vysoké stravitelnosti vlákniny. Stejně jako jeho mateřská linie SY Amfora velmi dobře odolává chladu a v těchto podmínkách zajišťuje rychlý start vegetace, doplnil zástupce společnosti Syngenta.

Kombinovaným hybridem na siláž i zrno je SY Invictus (FAO 230 S/240 Z), opět s mohutným habitem. Podle Ing. Houdka jde o výnosovou špičku ranějšího segmentu napříč Evropou, navíc s nadprůměrnými hodnotami stravitelnosti vlákniny a obsahu škrobu. Vhodný je i pro bioplynové stanice.

Dalším Powercell hybridem prezentovaným v Kameni byl SY Nomad (FAO 240 S), loňská robustní novinka speciálně šlechtěná pro produkci mléka i bioplynu. Velmi dobře snáší také sušší stanoviště a lehčí půdy.

Letošní novinka ještě pod kódem SY2071 (FAO 240 S) disponuje mohutnou rostlinou s univerzálním využitím siláže na mléko i bioplyn. Dosahuje opět velmi dobrých parametrů stravitelnosti siláže, pravděpodobně do budoucna ponese také označení Powercell, upozornil Ing. Houdek. Na stanoviště není nijak náročná a dobře vzchází i v chladných podmínkách.

Ze šlechtění Artesian doplnil prezentované hybridy SY Glorius (FAO 260 S/250 Z) s velmi dobrou suchovzdorností potvrzenou pokusy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. V rámci pokusů ÚKZÚZ (2018–2019) se stal také nejvýnosnějším silážním materiálem. Jak ale doplnil Ing. Houdek, v některých pokusech jej cíleně zařazují na zrno a výsledky vypadají velmi dobře.

Nejprodávanějším hybridem společnosti Syngenta je SY Amfora (FAO 260 S/260 Z), s podobnými parametry jako SY Liberty. Jde také o Powercell hybrid, který propojuje vysoký výnos a kvalitu silážní hmoty.

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.*

Úvodní fotografie: Ing. Matěj Houdek hovořil o hybridech společnosti Syngenta, mezi nimi i novince SY2071 (SY Remco) Foto Barbora Venclová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down