06.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Divoké, nespoutané i osvědčené

Sortiment plodin a odrůd společnosti Agrofinal spol. s r. o. v sobě nese vášeň novinek i jistotu osvědčených odrůd. V rámci výstavy Naše pole prezentovala tato firma dvě plodinová portfolia – řepku a sóju. V ozimé řepce je v současné době hybridem číslo jedna ES Capello, novinkou s kapkou divokosti pak odrůda Rythmie. Nabídka sóji zahrnuje mimo jiné novou odrůdu Susane.

Vlajkovou lodí v segmentu ozimé řepky společnosti Agrofinal je aktuálně hybrid EC Capello. „Jde o nástupnický hybrid známého ES Imperia,“ připomněla obchodní zástupkyně této firmy Ing. Michaela Škeříková, Ph.D., s tím, že vyniká větším habitem, nepřekvapí ani lepším výnosem zhruba o 10 až 15 % a zvýšenou pevností šešulí. Geneticky vázaná tolerance vůči viru žloutenky vodnice (TuYV) i odolnost vůči fomě mu zajišťují velmi dobrý zdravotní stav. V nabídce zůstává také ES Imperio, který je podle Ing. Škeříkové oblíbený díky vysoké plasticitě a vhodnosti do rozličných pěstebních podmínek.

V portfoliu společnosti Agrofinal naleznou zákazníci také dvě liniové odrůdy, patří mezi ně i ES Mambo. Na první pohled tato odrůda zaujme stříbřitě šedým zbarvením, tedy silnější voskovou vrstvičkou, která může znamenat jistou výhodu ohledně napadení savými škůdci. Při vysoké intenzitě agrotechniky dokáže podle Ing. Škeříkové výnosově překonat i hybridy. Znamená to ale intenzivní přístup k odrůdě, vysoké dávky dusíku a volbu vhodné lokality.

Z portfolia Candor, dceřiné společnosti Agrofinal Group, připomněla Michaela Škeříková hybridy Hamour a Hambre, s podobnou genetikou, Hambre jako novější genetiku a nástupnickou odrůdu Hamouru. Tyto hybridy již vyžadují lepší rajonizaci, na vhodných lokalitách poskytují oba hybridy vysoké výnosy.

Posledním hybridem prezentovaným v rámci přehlídky ozimé řepky společnosti Agrofinal v Nabočanech byla Rythmie, zajímavá novinka francouzského šlechtění s nespoutaností v těle. Tato bujná odrůda je vhodná i pro pozdní setí, na jaře má rychlý start, bohatě větví a celkově působí „divoce“. Vzhledem k této vlastnosti nepřekvapí nutnost silné regulace. „Do Rythmie vkládáme velké naděje, mohla by být osvěžením sortimentu s vhodností pro pozdní setí, ale zároveň ranou sklizeň,“ upozornila Ing. Škeříková. Výnosově se jeví velmi zajímavě.

Významným segmentem společnosti Agrofinal je také sója, v Nabočanech reprezentovaná sedmi odrůdami – ES Comandor, ES Compositor, ES Governor, Susane (novinka s velkým potenciálem uplatnění), Tourmaline, Galice a Obelix, který jistě nepřekvapí velkými semeny s klenutým bříškem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down