28.02.2025 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyřka zvýšila produkci brambor

Podle aktuálních statistik dosáhla sklizeň brambor v zóně NEPG (EU-04 zahrnující Belgie, Německo, Francii a Nizozemsko) v roce 2024 celkem 24,7 milionu tun. To představuje meziroční nárůst o 6,9 %. Navzdory růstu nabídky zůstal trh dynamický, přičemž ceny pro producenty stouply z 12,50 eur/100 kg v období říjen – listopad 2024 na 30,00 eur/100 kg na počátku února 2025. Tento prudký nárůst cen od ledna byl neočekávaný a další vývoj bude záviset na skladových zásobách a podmínkách jarní výsadby. Na odbyt brambor z další sklizně by ale mohla mít negativní vliv geopolitická rizika.

Informovalo o tom sdružení producentů brambor NEPG s tím, že díky dynamickému trhu je velmi pravděpodobné, že na jaře farmáři osázejí bramborami větší plochu než v minulé sezóně. Musejí ale podle něj brát v úvahu dlouhodobý trend snižující se výnosnosti, který přináší vyšší výrobní náklady na hektar. V letech 2010–2014 byl průměrný výnos hlíz v zóně NEPG přes 48 t/ha, v období 2020–2024 již jen přes 44 t/ha. Rozšíření osevní plochy s sebou nese vyšší riziko velké celkové produkce, zejména pokud se brambory vysadí brzy a pokud bude vegetační období normální, upozorňuje sdružení.

Geopolitická rizika produkce

Sadba je podle NEPG až na výjimky levnější než na jaře minulého roku, ceny se ale ve srovnání s rokem 2023 zvýšily o 10 až 15 %. Výrobní náklady mírně vzrostly, stejně jako pěstitelská rizika. Někteří zpracovatelé například používají speciální sazby, aby přiměli pěstitele k omezení podílu zeminy v dodávkách.
Vývoz mražených bramborových produktů z EU-04 by mohl být ovlivněn nepředvídatelnými rozhodnutími nové americké vlády. Evropský bramborářský sektor si zároveň musí být vědom rostoucí konkurence ze strany dalších exportérů hranolků, jako jsou Čína, Indie, Egypt, Argentina a Turecko, upozorňuje sdružení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down