24.05.2021 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyřka zřejmě snížila plochy brambor

Pěstitelé v hlavních čtyřech bramborářských zemích Evropské unie s vysokou pravděpodobností v letošním roce snížili celkovou plochu o 3–5 %. Informovala o tom Nadace pro pěstitele brambor severozápadní Evropy, která sdružuje organizace pěstitelů brambor Německa, Francie, Belgie a Nizozemska.

Nadace pro pěstitele brambor severozápadní Evropy (North-Western European Potato Growers Foundation; NEPG) uvedla, že sázení brambor je u konce. Dodala, že naposledy klesla plocha v roce 2014, jinak v posledních dvaceti letech obvykle rostla. Nadace v minulém roce pěstitelům od léta doporučovala, aby zmenšili osázenou plochu, projevila se také složitá situace na volném trhu brambor v roce 2020.

Zpoždění kvůli počasí

Ačkoliv byla tato zima zpravidla vlhčí než několik posledních, bylo počasí od poloviny dubna chladnější a sušší. Rané brambory se vysazovaly od konce února do dubna. Hlavní výsadba probíhala v některých regionech koncem března a na počátku začátkem dubna, ale většina prací začala 3. dubnový týden. Proběhla velmi rychle a v dobrých, ale chladných podmínkách, uvedla NEPG.

Závlahy jako ochrana proti mrazům byly ve velké míře využity u raných brambor na západě Německa. V Německu a a Belgii ležely plochy brambor kolem šestého dubna pod sněhem. Kvůli chladnému počasí má raná produkce zpoždění zhruba dva týdny, konstatuje NEPG. Pokud většinou suché počasí bude trvat další týdny, mohlo by mít vliv také. Výsadba na většině ploch (95 %) byla ukončena koncem prvního květnového týdne. Chladné počasí s nočními mrazíky, které trvalo do třetího dubnového týdne, vývoj porostů zpomalilo. Volný trh má podle NEPG vzestupnou náladu, protože zpracovatelé očekávají v nadcházejících týdnech a měsících nárůst poptávky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down