20.10.2022 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtvrt století spolupráce s českými bramboráři

Společnost EUROPLANT šlechtitelská spol. s r. o. působí na tuzemském bramborářském trhu již dvacet pět let. Pěstitelům v České republice nabízí sadbu konzumních odrůd brambor i odrůd na zpracování. V současné době má firma zcela dominantní postavení v sortimentu škrobárenských odrůd zejména díky kvalitě odrůd a také stabilní podpoře jejich pěstitelů v rámci programu citlivých komodit. U konzumních brambor program citlivých komodit sice končí, nikoliv ale zájem o konzumní odrůdy firmy Europlant, zdůraznil Jiří Procházka, jednatel firmy Europlant.

Množitelské plochy brambor v České republice ovšem dlouhodobě klesají. „Je to způsobené tím, že se množení sadby opravdu efektivně a správně věnuje stále méně firem,“ domnívá se Jiří Procházka. Za poklesem výměry množení sadby ale stojí celý komplex problémů. Výsledkem je celkem razantní úbytek ploch, v posledních dvou letech řádově o více než 200 ha ročně. A předpokládaný trend snižování výměry pěstování sadbových brambor je podle jednatele firmy Europlant i nadále pravděpodobný. Více bude jasné od 1. 1. 2023, kdy začnou platit nová pravidla společné zemědělské politiky v EU. Zatím se vývoj v ČR bohužel někdy přirovnává k totálnímu pádu množení sadby bramboru na Slovensku, kde asi z 2800 ha množitelských ploch v roce 2002 došlo ke snížení za 20 let na 321 ha v roce letošním.

Množitelské plochy brambor v ČR v současné době drží škrobárenské odrůdy díky stabilní podpoře v rámci citlivých komodit (pěstitelé suroviny se zavazují mj. k nákupu certifikované sadby). „Reagujeme na to nabídkou velmi kvalitních škrobárenských odrůd a stálým hledání nových v našem širokém sortimentu,“ zdůraznil Jiří Procházka. Upozornil zejména na polopozdní odrůdy Eurostarch (s 216 ha množitelských ploch je zcela největší odrůdou nejen škrobárenského segmentu, ale v množení sadby bramboru v ČR v roce 2022 vůbec) a Euroresa a poloranou odrůdu Zuzanna.

Společnost Europlant každý rok nabízí více než čtyřicet odrůd sadbových brambor, z toho velká část připadá na odrůdy konzumní. Největší českou konzumní odrůdou je poloraná Antonia (A) s množitelskou plochou 146 ha. Zajímavých odrůd je z nabídky společnosti Europlant ale celá řada. Více se tomuto tématu věnuje listopadové vydání časopisu Úroda (11/2022).

Z hlediska podpor nebudou již konzumní brambory zařazeny mezi citlivé komodity. Na možná řešení by měly odpovědět výsledky jednání Českého bramborářského svazu s MZe s podporou zemědělských svazů a Agrární komory ČR. Od roku 2023 se budou pěstitelé moci nově zapojit a získat podporu na integrovanou produkci konzumních brambor. V jednání je také zavedení režimu jakosti Q CZ konzumních brambor, v rámci kterého by bylo možné získat podporu na úrovni možná až 50 haléřů na kilogram brambor. To je však nejisté. Od příštího roku se mohou pěstitelé všech užitkových směrů brambor zapojit do organizací producentů a od roku 2024 získat podpory na různé investice a poradenství. Bylo by dobré pěstitele nějakými vhodnými podporami motivovat a pokusit se o zastavení snižování pěstitelských ploch, domnívá se jednatel společnosti Europlant.

Více informací přináší časopis Úroda (11/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down