18.04.2024 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cenu časopisu získal olejný len ze Šumperku

Cenu časopisu Úroda Za inovaci v rostlinné výrobě obdržela na veletrhu Techagro odrůda olejného lnu Astella. Jaké má vlastnosti a kterým směrem se šlechtění plodiny vyvíjí nám popsal Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., ředitel společnosti AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o.

Na co se zaměřujete při šlechtění lnu?

Snažíme se vyšlechtit semeno, které bude co nejvhodnější pro konkrétní určení, to znamená pro lidskou výživu. Hledáme způsoby a genotypy, které mají vhodné složení oleje, tedy esenciálních mastných kyselin, tak, aby to vyhovovalo lidské výživě. Dále, aby materiál poskytoval dostatečný výnos a měl dobrý zdravotní stav. Jedním z výsledků je nová odrůda Astella, která má normální složení z pohledu poměru mastných kyselin, tzn. vysoký podíl alfa-linolenové kyseliny. Je hnědosemenná, výnosná a je odolná vůči některým chorobám. Na poli se dá snadno poznat podle toho, že má bílé květy hvězdicovitého varu. Proto získala svůj název; stella znamená hvězda a „A“ je za Agritec. Hlavní šlechtitelkou odrůdy je Ing. Marie Bjelková, Ph.D., a vlastníkem je naše dceřiná společnost Agritec Plant Research, s. r. o.

Jak dlouho vyšlechtění této odrůdy trvalo?

Obecně trvá vyšlechtění odrůdy deset, ale spíš až patnáct let. Takže zhruba před patnácti lety začalo původní křížení následované výběrem. Jedná se o stovky variant, které vzniknou a které se musí ohodnotit. Sleduje se třeba obsah oleje a jeho složení, přihlíží se k tomu, zda je genotyp zdravotně vyhovující. Výnosové hodnocení ale v této časné fázi ještě neprobíhá, protože je třeba nejprve vyprodukovat dostatek semen na větší parcely.

Odrůda má nízký obsah kyseliny linolové a vysoký kyseliny alfa-linolenové. Co to znamená pro spotřebitele?

Nízký obsah kyseliny linolové v zásadě znamená, že olej vydrží déle, protože nebude tak citlivý vůči oxidaci a tedy žluknutí. I přesto je ideální mít doma malý lis na semena a lisovat si vlastní olej, zhruba týdenní dávku. Proto se lněný i konopný olej prodává v malých lahvičkách. Důležité je správné uchovávání – v lednici a temnu. Kyselina alfa-linolenová je jedna z esenciálních nenasycených mastných kyselin, která je pro člověka důležitá. Řadí se mezi omega-3 mastné kyseliny.

Úvodní foto: Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., ředitel společnosti AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o.

Celý rozhovor najdete v Úrodě č. 5.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down