16.10.2018 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brambory z pohledu letošního roku

Pokles výnosu brambor vzhledem k průběhu počasí je realitou nejen v České republice, ale také u největších pěstitelů Evropské unie – Německa, Velké Británie, Francie, Belgie a Nizozemska, tzv. EU-5. V návaznosti na tento fakt se očekává další růst cen této komodity, přesto brambory podle zástupců Českého bramborářského svazu, z. s., zůstanou nejlevnější zeleninou. Brambory jako zdravou zeleninu představuje i jedno z hesel kampaně, kterou Český bramborářský svaz za přispění Ministerstva zemědělství vede na podporu zvýšení konzumace české produkce této plodiny.

Podle odhadu Českého bramborářského svazu (ČBS) bude v České republice meziročně zhruba o čtvrtinu nižší produkce brambor, a to všech užitkových směrů. Znamená to, že se domácí produkce meziročně sníží o 175 tisíc tun, uvedl v rámci tiskové konference v Národním zemědělském muzeu Ing. Miloslav Chlan, předseda ČBS, s tím, že za tímto faktem stojí částečně pokles ploch brambor o 2,3 %, ale zejména tropické teploty a extrémní, téměř plošné sucho. Výnos blížící se normálu byl podle něj u většiny raných brambor a zavlažovaných porostů. Kvalita domácí produkce se jeví na dobré úrovni, srovnatelné s dalšími státy Evropy, mohou se však objevovat drobnější partie hlíz brambor.

Letos bylo bramborami osázeno téměř 23 000 hektarů. Plochy pozdních konzumních brambor v ČR dlouhodobě klesají, naopak výměra brambor pro produkci škrobu v posledních letech roste.

Více informací přinese časopis Úroda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down