Bezpečné vedení porostů

Bezpečné vedení porostů obilnin "na krátké uzdě" představil včera na polním dnu v Lukavci Ing. Jaroslav Mach ze společnosti EGT system spol. s r. o.

Celý model klade největší důraz na podzimní ošetření porostu. Jak Ing. Mach uvedl, pokud se  porost intenzivně ošetřuje na podzim, je cena jarních ošetření nižší. Nižší je pak také celková finanční částka. Prostředky k dosažení cíle spočívají v dosažení zhruba 500-700 silných odnoží na podzim (podle odrůdového optima), a to vhodně zvolenou výživou dusíkem na podzim (pěstitelé by se ale měli vyhnout nitrátovému dusíku, protože snižuje mrazuvzdornost) a také stimulací osiva a rostlin, která směřuje k podpoře rozvoje kořenů. Důležité je také podzimní ošetření herbicidy, protože na jaře jsou jimi porosty stresovány a zpožďovány, zvláště pokud zasahují do generativní fáze. Podzimní modely se pak liší podle použité odrůdy, termínu výsevu a z toho vyplývající výsevní dávky.  Další vedení porostu na jaře se pak řídí především dosaženým počtem odnoží, vychází ale z toho, že díky předešlým krokům je odnoží dostatek až přebytek.

Při polní prezentaci si pak návštěvníci mohli prohlédnout pokusy s dvanácti odrůdami, které se lišily termínem výsevku, intenzitou výživy a použitím auxinových stimulátorů na odstranění slabých odnoží. V letošním roce pokusy nicméně částečně poničily kroupy.*

Václav Veleta Některé intenzivně hnojené varianty polehly egt(dab)_9999_11

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down