14.07.2023 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuality z porostů brambor a cukrové řepy

Jak informuje aktuální zpráva Rostlinolékařského portálu, porosty okopanin začínají místy trpět suchem kvůli extrémním teplotám v posledním týdnu. Tam, kde proběhly srážky v minulých dnech, panuje vysoké riziko šíření plísně bramborové, které hlásí téměř všechny meteostanice na Rostlinolékařském portálu. V  porostech řepy se objevují první výskyty cerkosporové listové skvrnitosti, v porostech brambor první výskyty alternariové skvrnitosti.

Koncem června byl na řadě lokalit dosažen v porostech brambor práh škodlivosti pro výskyt larev a brouků mandelinky bramborové. V  současnosti se její monitoring postupně ukončuje. Riziko šíření plísně bramborové je aktuálně vysoké, dvě třetiny sledovaných meteostanic hlásí vysoké riziko výskytu (viz prognóza plísně podle indexu). První škodlivé výskyty plísně brambor byly potvrzeny již koncem června. Na Vysočině až začátkem července. Většina porostů je pod fungicidní clonou a výskyty jsou slabé a sporadické.

V porostech řepy se od 28. týdne objevují první slabé výskyty cerkosporové skvrnitosti. Ty se objevují především na pozorovacích bodech na Moravě. V lapácích jsou v současnosti detekovány zvyšující se nálety samců druhé generace makadlovky řepné. Na řadě míst dosáhly populace vrcholu náletu. Mšice na řepě dosáhly silného výskytu téměř na všech pozorovacích bodech, kvůli tomu prakticky po celou dobu pozorování nekleslo riziko přenosu virových žloutenek řepy. Prozatím se nepotvrdil výskyt padlí řepy na žádném z pozorovacích bodů. První výskyty se očekávají nejdříve v  první polovině srpna, shrnuje Rostlinolékařský portál.

Aktuální informace o výskytu škodlivých organismů můžete sledovat na Rostlinolékařském portálu v záložce Mapy výskytu pro brambory a řepu.*

Úvodní fotografie: Záchyty makadlovky řepné na lepové desce Foto M. Čadová, ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down