16.06.2023 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zrnokaz hrachový v porostech hrachu

V průběhu 24. týdne byly detekovány imaga zrnokaze hrachového v porostech hrachu v řadě okresů. Výskyt je tak opožděn o tři týdny oproti roku 2022. Ošetření před hromadným kladení tak v chladnějších oblastech připadá na 25. týden, v nejteplejších oblastech ošetření mělo proběhnout v předešlých dvou týdnech. S ochranou proti tomuto škůdci by se po potvrzení výskytu prvních vajíček na nejmladších luscích nemělo váhat. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Jak připomíná, zrnokaz hrachový (Bruchus pisorum) přezimuje jako dospělec uvnitř napadených semen. Broukům vyhovuje teplé a slunečné počasí v době kvetení a nasazování prvních lusků. Do porostů brouky lákají květy. Samičky kladou vajíčka na malé lusky zejména spodních nodů. Z vajíček se líhnou larvy, které si ihned vyžírají chodbičku do chlopní. Uvnitř lusků se vžírají do děloh malých semen. Larvy se vyvíjí pouze v semeni hrachu. V jednom semeni žije vždy jedna larva.

Brouci se líhnou ještě v tom samém roce, většinou brzo po sklizni. Semena však opouští až brzy na jaře. S navýšením ploch pěstovaného hrachu pro greeningové účely se v posledních sedmi letech zvýšil tlak tohoto škůdce. Ztráty na výnosech bývají minimální, ale napadená produkce pěstiteli komplikuje jeho záměry s uplatněním semen (konzervárenství, osivo i krmivo). Proti zrnokazu jsou povoleny v současnosti přípravky na bázi pyretroidů a NNI (acetamiprid), uvádí dále zpráva portálu.

Kromě zrnokaze je podle Rostlinolékařského portálu téměř na všech lokalitách možné pozorovat listové choroby (strupovitost a plíseň hrachu), okrajově se objevují též první příznaky padlí hrachu. Plošně se objevují v porostech silné výskyty kyjatky hrachové. Imaga i nymfy osidlují nejmladší listy a palisty. Květy při silném napadení zasychají a opadávají. Vysoký tlak je možný pozorovat na plochách v ekologickém režimu nebo tam, kde není možné z důvodu zařazení do greeningových ploch ošetřit. Kromě přímého poškození hrozí u porostů napadených kyjatkou též riziko přenosu viru výrůstkové mozaiky hrachu (PEMV) a viru semenem přenosné mozaiky hrachu (PSbMV). Přípravky aplikované proti zrnokazu zajistí dostatečnou účinnost i proti kyjatkám, dodává portál.

Aktuální informace o situaci v porostech hrachu lze sledovat v Mapách výskytu.

Úvodní fotografie: Hrách setý, BBCH 65 – plný květ Foto M. Sojneková, ÚKZÚZ

Mapa výskytu ŠO v hrachu setém ke dni 16. 6. 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down