16.02.2024 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmírní se požadavky na vyčleňování neprodukčních ploch

Na základě nařízení Evropské unie museli zemědělci vyčlenit do tzv. neprodukčních ploch 7 % svých pozemků (standard DZES 8) či 8 % (ekoplatba), letos se povinné úhory sníží na 4 % a 5 %. Zároveň se zjednoduší struktura neprodukčních ploch, zemědělci na nich mohou vysít dusík vázající plodiny, meziplodiny, zakládat ochranné pásy, krajinné prvky či úhory. Informuje o tom tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Reakce na demonstrace

Evropská komise umožnila svým nařízením odchylku od uplatňování standardu dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (standard DZES 8) a ekoplatby. Reagovala tak na demonstrace zemědělců v mnohých členských státech a kritiku pravidel Společné zemědělské politiky. Zemědělci žádají řešení nepříznivé situace v zemědělství i pomoc při kolísání zemědělských cen a nárůstu nákladů.

MZe proto rozhodlo, že na základě výjimky Evropské komise letos umožní zemědělcům založit nižší procento neprodukčních ploch a zároveň uvolní pravidla pro jejich využití. MZe tím podpoří konkurenceschopnost českých zemědělců a zabrání jejich znevýhodnění oproti zemědělcům z jiných členských zemí. Výjimka se vztahuje pouze na rok 2024.

Konkrétní změny

Povinnost vyčlenění neprodukčních ploch pro rok 2024:

  • Vyčlenit alespoň 4 % (pro DZES 8)/5 % (pro ekoplatbu) neprodukčních ploch.
  • Zastoupení neprodukčních ploch není omezeno jejich druhem, může být naplněno plochami dusík vázajících plodin, meziplodinami, ochrannými pásy, krajinnými prvky či úhory, případně kombinací těchto ploch.
  • V případě využití ploch s meziplodinami se použije přepočítací koeficient 1 (namísto dosavadních 0,3)

Tím, že se výjimka Evropské komise může uplatnit i pro ekoplatbu, což loni nebylo možné, se zásady pro volnější postupy dotknou více než 20 tisíc žadatelů a přibližně 2,4 milionů hektarů orné půdy (např. v roce 2022 požádalo o ekoplatbu asi 22 tisíc zemědělců).

Zároveň tisková zpráva upozorňuje všechny žadatele, kteří loni využili jako neprodukční plochu tzv. zelený úhor, že se na tuto plochu vztahuje, bez ohledu na výjimku, platný dvouletý závazek. Znamená to, že loni vyčleněné úhory musí zůstat zachovány. Ostatních podmínek ekoplatby (např. zakládání ochranných pásů podél vod, dodávání organické hmoty do půdy apod.) se výjimka netýká. Tyto povinnosti musí zemědělci splnit, aby měli nárok na výplatu ekoplatby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down