22.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změří větrnou erozi

Větrný simulátor, kterým se měří odnos půdy větrnou erozí, představil ve své expozici na výstavě Naše pole Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i. Organizace se v minulých letech zabývala také vodní erozí, pro měření efektivity různých způsobů obhospodařování využívala dešťový simulátor.

Funkci zařízení vysvětlil zástupce ústavu Ing. Jiří Záruba. založeno je na ventilátoru, díky kterému lze simulovat vítr o rychlosti až 80 km/hodinu. Zařízení se umístí na pole, vzduchový proud unáší prachové částice, které putují do cyklonu a postupně se v něm usazují. Po vypnutí stroje je z něj vysypu. Měření probíhá na různých variantách, za konkrétní vlhkosti, a zjišťuje se, kolik částic vítr odnese. Ukazuje to na efektivitu působení variant obhospodařování proti větrné erozi. Výsledky zatím nejsou k dipozici, na ústavu se v současné době připravuje projekt zaměřený na větrnou erozi, kde se bude tento simulátor používat.

Meziplodiny fungují

Jak připomněl Ing. Petr Duffek z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, kromě větrného simulátoru mají k dispozici i dešťový, kterým prováděli řadu měření. Na vymezené ploše, která zaujímá 21 m2 , zadešťují měřené varianty stejnou dávkou, aby je mohli porovnat. Sledují například účinnost využití meziplodin versus konvenčního zpracování pozemku, nebo například černý kypřený úhor, případně vliv různých plodin, které se jako hlavní pěstují na poli.

Ing. Duffek uvedl, že pěstování meziplodin se ukazuje jako velice účinný protierozní zásah, samozřejmě ale záleží na podmínkách. Například v případě extrémních podmínek, jako je například kukuřice na svažité půdě, navíc v kombinaci s málo vododržnou půdou, udělá meziplodina velký kus práce. Výsledky představil na grafech měření, které byly pro návštěvníky v expozici k dispozici. „Lze říct, že využití meziplodin má smysl a zemědělcům ušetří značnou ztrátu půdy na hektar za rok,“ konstatoval Ing. Duffek. Mezi plodinami jsou ale v efektivitě rozdíly, velice dobře například vycházela svazenka, ale i další plodiny. Například výhodou hořčice je pak nízká cena, výsledky u ní nebyly úplně nejlepší. Lze ji ale kombinovat například se svazenkou nebo jetelovinami, pak je účinná a přívětivější je i cena.*

Větrný simulátor ukáže odnos půdy větrnou erozí Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down