14.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny citlivosti blýskáčků k insekticidům

Blýskáčci (Brassicogethes aeneus) jsou v České republice testováni na citlivost k několika insekticidům: pyretroidy lambda-cyhalothrin, cypermethrin a tau-fluvalinate, neonikotinoid thiacloprid, organofosfát chlorpyrifos-ethyl a oxadiazin indoxacarb. Testování polních populací (dospělci odebraní z běžných komerčních ploch) probíhá v laboratorních podmínkách.

Z dosavadních výsledků výzkumu, které v březnové Úrodě představuje Ing. Marek Seidenglanz ze společnosti Agritec Plant Research, s. r. o., Šumperk s kolektivem autorů, vyplývá, že blýskáčci vykazují vysokou úroveň rezistence vůči esterickým pyretroidům. V České republice (i na Slovensku) se též nachází určitý podíl populací rezistentních proti pyretroidu tau-fluvalinate, u něhož byla pro blýskáčky existence křížové rezistence s ostatními pyretroidy zpochybněna, respektive vyloučena. U blýskáčků došlo také k výrazným posunům v jejich citlivosti k neonikotinoidu thiacloprid. Vykazují též vysokou úroveň citlivosti k organofosfátu chlorpyrifos-ethyl a jsou vysoce citliví k indoxacarbu a podle výsledků polních testů i k pymetrozinu.*

Více informací se dočtete v březnovém vydání časopisu Úroda v článku Ing. Marka Seidenglanza, Agritec Plant Research, s. r. o., Šumperk a kolektivu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down