Žlunický polní den opět inspiroval

Na pozemcích Agro Žlunice, a. s., se již podeváté sešli pěstitelé, aby se inspirovali pesticidními technologiemi a průřezem odrůdového spektra firem Syngenta Czech, s. r. o., a VP Agro, spol. s r. o. Pro letošní rok by mohla platit pranostika Studený máj, ve stodole ráj. Ráj možná ve stodole, možná v sile je sice z velké části závislý na počasí, ale bez pokroku ve šlechtění a nových postupů v ochraně rostlin by pohled na výnosy zemědělských plodin nebyl tak optimistický.

Prvním článkem ochrany rostlin je moření osiva. Vlajkovou lodí firmy Syngenta je mořidlo Vibrance Gold (difenoconazole 25 g/l, fludioxonil 25 g/l, sedaxane 50 g/l), které má podle Ing. Martina Hájka, Ph.D., kampaňového manažera pro obilniny společnosti Syngenta, jedno z nejširších registrovaných použití do obilnin v České republice. Tato řada se v letošním roce společnosti Syngenta podařila rozšířit ještě o registraci proti palušce travní v ječmeni. Novinkou v ochraně obilnin je herbicid Avoxa (pinoxaden 33,3 g/l, pyroxsulam 8,33 g/l), který je vhodný pro řešení rezistentních populací chundelky metlice a odolných trávovitých plevelů včetně sveřepů a psárky rolní. Navíc je podle Ing. Hájka účinný i na některé dvouděložné plevele, pro podporu účinnosti na toto plevelné spektrum je kompatibilní s celou řadou tank-mix partnerů. Avoxa je registrována pro postemergentní aplikaci ve vývojové fázi BBCH 10–32 v jarním období.

Novinkou portfolia společnosti Syngenta je také fungicid Amistar Gold (azoxystrobin 125 g/l difenoconazole 125 g/l), který zástupce této firmy Ing. Martin Merta zmiňoval v souvislosti se slunečnicí. Ve slunečnici je registrovaný proti fomové hnilobě, hlízence a červenohnědé skvrnitosti slunečnice v dávce 1 l/ha. Aplikovat jej lze podle Ing. Merty dvakrát za vegetaci od osmého až devátého listu slunečnice. Amistar Gold je registrovaný také do řepky olejky proti fomové hnilobě a hlízence a do cukrovky proti cerkosporióze řepy, rzi řepné, padlí řepnému a větevnatce řepné.

Na odrůdy ve slunečnici a kukuřici se zaměřil RNDr. Ondřej Skala, technický plodinový specialista firmy Syngenta. V portfoliu kukuřice, které ve Žlunicích zasahovalo sortiment od FAO 200 do FAO 350, nalezneme novinky SY Fregat (FAO 260), SY Torino (FAO 300) a SY Premeo (FAO 350). V portfoliu slunečnice jsou novinky dvě – SY Duomo a SY Ilico HO. Novinkou v segmentu ozimé pšenice je RGT Aktion, zastupovaný firmou VP Agro. Do budoucna byl měl být náhradou odrůdy RGT Rebell.

Účastníci polního dne se mohli seznámit též s aplikací CleverFarm, ale také s prezentací projektu TOPPS. Jeho cílem je omezit znečišťování vody při používání přípravků z bodových zdrojů znečištění a také snížit ztráty přípravků do vody prostřednictvím nežádoucího úletu, splachu/povrchového odtoku z polí, průsaku a nebo odtoku drenážními systémy, vysvětlil Ing. Petr Harašta, Ph.D., z České společnosti rostlinolékařské.**

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down