28.08.2023 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zjistíme rezistenci k rodenticidům

Rezistence myší a potkanů vůči antikoagulantním rodenticidům způsobuje komplikace při deratizačních zásazích proti těmto škůdcům. Používání deratizačních nástrah, k nimž jsou populace hlodavců rezistentní, vede k nežádoucí zvýšené spotřebě rodenticidů a také k dalšímu šíření rezistence v populaci.

Rezistence vůči některým antikoagulantům je dnes v populacích hlodavců rozšířena celosvětově, nedávno byla její přítomnost potvrzena i u myši domácí v ČR. Stanovení probíhá pomocí moderních molekulárních metod z genetického vzorku (špičky ocasu) od mrtvého hlodavce.
Od letošního roku je v ČR prováděn cílený monitoring rozšíření rezistence na zemědělských farmách a ve skladech zemědělských surovin, který je podpořen Ministerstvem zemědělství v rámci Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR.

Zmapují rezistenci hlodavců

Mapování výskytu rezistence provádí odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mapa s výsledky bude publikována na Rostlinolékařském portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Znalost výskytu rezistence umožní následně nastavit efektivní opatření pro používání antikoagulantních rodenticidů v praxi. Výběr vhodné (účinné) nástrahy sníží riziko kontaminace životního prostředí antikoagulanty a omezí další šíření rezistence v populacích hlodavců.
• Máte na vaší farmě, ve vašem skladu či jiném typu zemědělského provozu problémy s likvidací myší pomocí rodenticidních přípravků (používáte nástrahy a myší neubývá)?
• Zajímá vás, zda se u vás vyskytuje rezistentní populace myší?
Pomozte nám a my pomůžeme vám!

Jak zjistit rezistenci myší

Rádi vám pomůžeme odhalit stupeň rezistence myší ve vašem podniku či farmě. Stačí nás kontaktovat pomocí emailu: frankova@vurv.cz (Dr. Marcela Fraňková). Po domluvě sami zajistíme odchyt hlodavců a analýzu vzorků. Tato výzva se týká výhradně skladů zemědělských komodit a provozů rostlinné i živočišné výroby,… nikoliv například domácností.*

RNDr. Marcela Fraňková, Ph.D.
Ing. Radek Aulický, Ph.D.
doc. Ing. Václav Stejskal, Ph.D.
tým Ochrana zásob před skladištními škůdci
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down