Výnosy i kvalita hlíz bramboru jsou v letošním roce svázané s lokalitou, není proto možné zevšeobecňovat situaci napříč Českou republikou. Výnosy by však nemusely být nijak tragické, horší to podle Ing. Ervína Hausvatera, CSc., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., bude s kvalitou.
Za nejzávažnější problém letošního roku označil Ing. Hausvater fyziologické choroby. Aktinobakteriální obecná strupovitost je otázkou lokality, ale obecně by měl být výskyt nižší. Vločkovitost hlíz by podle odborníka pěstitele příliš trápit neměla, naopak stříbřitost slupky se vyskytnout může, pokud bude mokrá sklizeň. Plíseň bramboru a terčovitá a hnědá skvrnitost se vzhledem k povětrnostním podmínkám příliš nerozvinuly. Dvěma faktory, které významně ovlivnily letošní sezónu, byly mšice a mandelinka bramborová. Jak ale doplnil Ing. Hausvater, vysoké teploty druhou generaci mandelinky již nepodpořily.
Odborník upozornil také na trend úbytku účinných látek, konkrétně v souvislosti s desikací brambor. Jako vážný problém do budoucna vidí zákaz účinné látky diquat dibromide, za kterou není plnohodnotná náhrada.
Tyto informace zazněly v rámci 26. odborného semináře Ochrana brambor, který uspořádal Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod ve spolupráci s dalšími institucemi. Součástí programu byl také den otevřených dveří v rámci Demonstrační farmy Valečov, kde měli možnost pěstitelé načerpat informace k závlaze brambor na Vysočině.*
Další informace přinese týdeník Zemědělec.