Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) úspěšně zakončil projekt zaměřený na oblast ekologického zemědělství v Moldavsku. Jeho cílem bylo zavedení systému úředních kontrol, související podpora místních laboratoří a zároveň doporučování odrůd vhodných pro ekologické zemědělství.
Úřad o tom informoval v tiskové správě s tím, že se jeho specialisté na projektu "Institucionální podpora ekologického zemědělství v Moldavské republice," podíleli od června 2017. Podpořila ho Česká rozvojová agentura (ČRA).
Projekt sehrál klíčovou roli při zavedení úřední kontroly ekologického zemědělství včetně harmonizace s evropskou legislativou a nastavil základ funkčního systému schvalování vstupů do ekologického zemědělství v Moldavsku. Současně významně posílil kompetence laboratoře. Zaveden byl i systém doporučování odrůd vhodných pro ekologické zemědělství. Kromě přenosu know-how financovala ČRA vybavení pro moldavskou Státní komisi pro zkoušení odrůd, příslušnou analytickou laboratoř a Národní agenturu pro bezpečnost potravin.
Podpoří rozvoj ekologického zemědělství
Výsledky této zahraniční rozvojové spolupráce mezi Českou republikou a Moldavskem představuje pro moldavské zemědělství významný potenciál a podmínku dalšího rozvoje z hlediska možnosti zvýšení produkce a konkurenceschopnosti, ale i rozšíření segmentu odbytu např. v podobě vývozu zemědělské produkce a dalších. Posílení role státních organizací, zvýšení jejich efektivity a transparentnosti přinese moldavským zemědělským subjektům lepší přístup k pobídkám a dotacím zaměřeným na podporu ekologického sektoru v Moldavsku, uvedl ÚKZÚZ.
Zvýšení podílu ekologického zemědělství navíc plně odpovídá prioritám EU pro nové programové období společné zemědělské politiky a rozvoje venkova. Dále je plně v souladu s dlouhodobými plány EU navrženými v rámci Zelené dohody, jejímž cílem je zajistit trvalý přechod k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu hospodářství, dodává tisková zpráva.*