11.09.2023 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaplatí zemědělcům za uložený uhlík

Možnosti spolupráce se zemědělskými podniky na projektu Carboneg prezentovala na výstavě Naše pole firma Benefit Management s. r. o. Nabízí platby za ukládání uhlíku do půdy, farmáři přitom využívají principů regenerativního zemědělství.

Společnost představil její zástupce Marek Pytlík a připomněl, že regenerativní zemědělství je založeno na minimalizaci zpracování půdy, ať už v podobě využití technologie strip-till nebo no-till. Součástí je také pěstování meziplodin. Dosáhnout by se tak měla například podpora mikrobiálního života.

Změří obsah, vyplatí odměnu

Marek Pytlík uvedl, že jejich společnost u zemědělců, kteří se do obchodu zapojí, každý rok odebere vzorky půdy a změří obsah organické hmoty. „Pokud naměříme přírůstek, dokážeme ho zpeněžit a zemědělci vyplatit peněžní odměnu,“ uvedl s tím, že je stanovena fixní částka 250 Kč za uloženou tunu oxidu uhličitého. Odběr se provádí jednou ročně, buď po sklizni nebo na jaře, a termín záleží na tom kdy se zemědělský subjekt připojil do projektu. Když zemědělec vloží do projektu výměru, tak se nejprve dálkovým průzkumem Země vytvoří zonace území, na jejímž základě potom probíhají odběry. Finance na výplaty příspěvku pocházejí od firem, které jsou mimo zemědělskou oblast. Převážně jde o bankovní, telekomunikační a IT sektor, konstatoval Marek Pytlík s tím, že o službu je zájem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down