Autor
Kategorie:
Kukuřice
Štítky:
,

Zaměřují se na kukuřici

V rámci expozice akciové společnosti Agrofert se na letošním veletrhu Techagro prezentovala také Oseva, a. s., tradiční výrobce osiv polních plodin. Jak uvádí, ve svém sortimentu se specializuje na hybridy kukuřice. Osiva, která firma dodává, jsou produkovaná v systému řízení jakosti ISO 9001:2000.

V katalogu kukuřice pro rok 2018 společnost prezentovala hybridy s FAO v rozmezí 130–420. Letošní novinkou je Cefox (FAO 230), registrovaný v roce 2016 na Slovensku. Typ zrna je mezityp – koňský zub. Podle údajů společnosti Oseva se jedná o raný hybrid vhodný pro pěstování na siláž v bramborářské, obilnářské a chladnější řepařské oblasti. Rostliny jsou středně vysoké, dobře olistěné, s velmi dobrým zdravotním stavem a počátečním vývojem. Jedná se o plastický hybrid. Mezi přednosti patří vysoký výnos zelené a suché hmoty a velmi vysoký výnos sušiny palic. Ten v registračních pokusech na Slovensku dosáhl 9,88 t/ha, což znamenalo 108 % na průměr kontrol, uvádí Oseva. Dodává, že hybrid poskytuje vysoký výnos energie z jednotky plochy, čímž se nabízí k využití pro bioplynové stanice. Oseva konstatuje, že pro siláž je v řepařské a obilnářské oblasti vhodné mít 85 000 rostlin/ha, v bramborářské pak 90 000 rostlin/ha.
Z katalogu dále vyplývá, že společnost pro příští rok připravuje dvojici odrůd kukuřice. Celuka (FAO 210–220) je tříliniový hybrid určený na siláž a bioplyn, Celong (FAO 260–270) je dvouliniový hybrid pro zrno a siláž.
Oseva má v letošním katalogu přes čtyřicet hybridů kukuřice, především z čejčského šlechtění. Celkem jedenáct z nich firma zařadila pod značku Top siláž.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *