24.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřili se na hybridy řepky

Společnost Bayer, s. r. o., zastupuje ve svém portfoliu řepky Dekalb. V současné době nabízí celkem deset odrůd, včetně hybridů odolných vůči nádorovitosti košťálovin – DK Platon a DK Placid, Clearfield hybrid DK Imperial a polotrpasličí hybrid DK Sequel. Na zemědělskou výstavu Naše pole si zástupci společnosti připravili čtveřici klasických hybridů DK Excited, DK Exotter, DK Exception a DK Exlibris.

Jak uvedla Ing. Hana Slavíková, zástupkyně společnosti Bayer, odrůda DK Excited byla uvedena na trh v loňském roce. Jedná se o středně raný hybrid, který lze pěstovat ve všech výrobních oblastech na všech typech půd. Tato odrůda velmi dobře reaguje na přidané vstupy zvýšeným výnosem. Má silný habitus, dobře větví, je odolná vůči poléhání a disponuje vysokou odolností vůči pukání šešulí. Dále je vybavena genem odolnosti RLM 7 proti napadení fomou a je rezistentní proti viru žloutenky vodnice TuYV, který přenášejí mšice.

Další prezentovaná odrůda DK Exotter je rovněž středně raným hybridem, který lze pěstovat ve všech výrobních oblastech. Podle Ing. Slavíkové má velmi dobře vyvinutý mohutný kořenový systém, který pomáhá rostlinám odolávat stresu způsobeným suchem. Lze ho tedy s úspěchem pěstovat i v sušších oblastech a na lehčích půdách. I tento hybrid je vybaven genem odolnosti RLM 7.

Mezi nejpěstovanější odrůdy ozimé řepky společnosti Bayer patří hybrid DK Exception. U členů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin se zařadil v letech 2016–2019 k nejlepším hybridům tzv. velkých polí. Jedná se o středně raný hybrid, který je vybaven genem odolnosti RLM7 vůči fomě, má mohutný habitus, velmi dobře větví, je odolný vůči poléhání a pukání šešulí. Vzhledem k tomu, že má rychlý pozimní vývoj, snáší dobře i pozdnější výsevy. Jedná se o plastický hybrid vhodný do všech výrobních oblastí, uvedla Ing. Slavíková.

Nejranějším hybridem společnosti Bayer je DK Exlibris. Odrůda se hodí pro pěstitele ve všech výrobních oblastech. „Dozrává zhruba o pět dnů dříve oproti ostatním uvedeným odrůdám, což pěstiteli umožňuje příznivé rozložení sklizně,“ vyzdvihla jednu z jeho předností Ing. Slavíková. I DK Exlibris je vybaven genem odolnosti RLM7 vůči napadení fomou. V porovnání s výše uvedenými odrůdami je nižšího vzrůstu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down