08.11.2021 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřili se na budoucnost hnojení

Známá i inovovaná hnojiva, včetně inhibovaných, představila na Dni Zemědělce akciová společnost Agrofert. Jejich inovacemi reaguje na aktuální legislativní požadavky a věnuje se také možnostem využití precizního zemědělství.

Legislativa se výrazně vyvíjí a celkem jasně ovlivňuje nejen zemědělskou činnost, ale především výrobce, kteří na trendy musejí reagovat, uvedl Ing. Radek Košál ze společnosti Agrofert. Dodal, že se snažili přinést hnojiva s vyšší přidanou hodnotou, která mají za cíl zlepšovat příjem a využití živin.

Využili lignit nebo zeolit

Například z produkce společnosti Duslo nabízejí pod názvy DASA H nebo DASAMAG H, inovace tradičních hnojiv s přídavkem lignitu, který zlepšuje příjem živin. V Lovochemii jdou cestou využití zeolitů. Podle jejich názoru jde o velmi zajímavý produkt s vysokým potenciálem. Zeolit funguje jako inhibitor amonného dusíku i jako houba, zlepšuje práci s vodou, váže na sebe mikroprvky a další kationty. „Lovochemie ho umí přidávat do hnojiv typu NPK, ale především máme vypracovanou technologii, kdy jsme v ledkových hnojivech vyměnili dolomit, případně vápenec, za zeolit. Týká se to například hnojiva Zenfert 24 N, což je takový ledek pro 21. století,“ popsal Ing. Košál. Jedná se o klasické dusíkaté hnojivo s amonným a nitrátovým dusíkem s přídavkem zeolitu. Obsahuje 24 % N, po 12 % v amonné a dusičnanové formě.

Uvedené trendy doplňují inhibitory. nabízejí například Piadin neo, který obsahuje inhibiroe nitrifikace. Jedná se o známý Piadin s částečně pozměněným složením, motorem byla snaha o lepší ekologizaci. Kombinaci látek inhibičních 1H-1,2,4-triazol a 3-metylpyrazol nahradil jen 3-methylpyrazol. Dlouho skupinou jsou inhibitory ureázy, pod názvem Urea nabízejí v Evropě močovinu a asi nejprodávanějším inhibitorem NBPT/NPPT.

Věnují se i preciznímu zemědělství

Kromě úpravy hnojiv s cílem zlepšit výživu plodin se ve společnosti zaměřují také na precizní zemědělství. Na výstavě připomenuli již delší dobu propagovaný Soil Xplorer. Jak shrnul Ing. Košál, tento půdní skener umí měřit hloubku utužení půdy, připravit podklady pro zonální hnojení fosforem, draslíkem, popřípadě podklady pro zjednodušené vzorkování půdy. Demonstrační automobil, na který byl skener připevněn, měl na střeše je nový typ N-senzoru od firmy Augmenta, která na základě optického senzoru umí variabilně aplikovat dusík.

Další informace přinesl týdeník Zemědělec.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down