21.02.2019 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zakládání porostů pšenice špaldy v ekologickém zemědělství

Pšenice špalda je jednou z obilnin vhodných pro systémy ekologického zemědělství. Jedná o plastický druh s dobrou osvojovací schopností živin, který při zapojení porostu vykazuje vysokou konkurenční schopnost vůči plevelům. Její zařazení do osevního postupu je zásadním způsobem ovlivněno cenou, která v posledních dvou letech výrazně poklesla. Z hlediska pěstební technologie lze však hledat další možnosti snížení fixních nákladů. Zásadním problémem je založení porostu, tedy výsev.

Tématem se zabývá v Úrodě č. 1/2019 spolu s dalšími autory doc. Ing. Václav Brant, Ph.D., z České zemědělské univerzity. Připomíná, že špalda je kulturní pluchatou pšenicí. Pro osev se ve většině případů z ekonomických důvodů využívá neloupané osivo, které se samozřejmě vyznačuje zcela odlišnými tvarovými a aerodynamickými vlastnostmi než osivo loupané, či osivo nepluchatých pšenic. Výsev pluchatých obilek přináší standardní problémy při výsevu. Ty se projevují ucpáváním semenovodů při pneumatickém transportu a následně problematickým nastavením a dodržením výše výsevku. K obdobné situaci dochází rovněž u setí farmářského osiva ovsa s objemovou hmotností kolem 500 kg/m3. Výše uvedené problémy jsou v zemědělské praxi řešeny tzv. dvojím výsevem. Daný způsob výsevu znamená osetí pozemku jednou ve směru standardních trajektorií pohybu pracovních souprav a následný výsev kolmo na zaseté řádky. Dvojím výsevem je následně docíleno dosažení požadovaného výsevného množství na jednotku plochy i při snížené průchodnosti transportních cest secího stroje.
Opakovaný pohyb secí soupravy po pozemku je však primárně spojen s nárůstem zhutnění půdy a poškozením půdní struktury, včetně zvýšení nákladů na setí.

Článek se dále zabývá technickou modifikací výsevního ústrojí a dopravních cest osiva na secím stroji Horsch Pronto 6 DC se systémem DuoDrill za účelem zajištění požadovaného výsevu pšenice špaldy jedním přejezdem secího stroje. Jedním se závěrů článku je, že zajištění výsevu špaldy jedním výsevem přispělo ke snížení nákladů na setí přibližně o 800 Kč/ha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down