Sója luštinatá představuje v České republice druhou nejrozšířenější luskovinu po hrachu. Její výměra šla v minulých letech nebývale nahoru. Předloni se sója v ČR pěstovala na ploše větší než 28,5 tisíce ha a loni došlo k mírnému propadu na 26,5 tisíce hektarů a letos opět k nárůstu na 28,3 tisíce hektarů.
Situace v ČR a SR
V posledních letech naši pěstitelé projevují o tuto plodinu větší zájem než v minulosti. V roce 2021 dosáhl průměrný výnos sóji v ČR díky dostatku vláhy v rozhodujících obdobích 2,61 t/ha, což byla druhá nejvyšší hodnota v historii. Produkce se u nás vyšplhala téměř na 51,5 tisíce tun.
Předloni se našim pěstitelům podařilo docílit o trochu nižšího výnosu, v průměru ČR 2,30 t/ha. Domácí produkce sójových bobů z předposlední sklizně převýšila 65,6 tisíce tun. Loni se u nás v průměru sklidilo 2,39 t/ha při produkci 63 347 tun.
K výraznému nárůstu plochy sóji dochází v posledních letech nejen v ČR, ale také u našich sousedů na Slovensku.
Větší produkce ve světě
Z celosvětového hlediska je sója čtvrtou nejrozšířenější plodinou a po palmě olejné druhou nejvýznamnější olejninou. Předpokládaná světová produkce sóji pro sezónu 2024/2025 by se měla podle odhadů dostat na rekordních téměř 429 milionů tun, což je o osm a půl procenta více než v předchozím hospodářském roce.
Sója s produkcí zhruba 65,5 milionu tun oleje je po palmě olejné (s produkcí necelých 80 milionů tun oleje) druhou nejvýznamnější olejninou světa. U nás nejpěstovanější řepka olejka je z celosvětového pohledu (s odhadovanou produkcí 34 mil. tun oleje) až třetí nejvýznamnější olejninou.
Celosvětová plocha sóji by v tomto hospodářském roce měla přesáhnout 145 mil. ha. Nejvýznamnějším importérem sóji stále zůstává s výrazným předstihem Čína, následovaná EU s dlouhodobě stabilním odběrem extrahovaných šrotů 16 milionů tun a semen 14 milionů tun.
V loňském roce byl u sóji zaznamenán celosvětově nadprůměrný výnos 2,83 t/ha. Průměrný světový výnos sóji za období 2015 až 2020 dosahuje 2,8 t/ha, zatímco v ČR jen 2,12 t/ha.
Tři polní dny
Se situací v pěstování sóji u nás i ve světě se seznámili účastníci seminářů Sója 2024. Akce proběhly ve Skaličce na Přerovsku, ve Slovči na Nymbursku a ve Straškově na Litoměřicku.
Hlavní organizátor Ing. Přemysl Štranc, Ph.D., zúčastněné seznámil s technologiemi pěstování sóji i s odrůdami zařazenými do pokusů. V poloprovozních pokusech se ověřuje vhodnost vybraných odrůd pro pěstování v klimatických podmínkách České republiky. Ing. Pavel Procházka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze mimo jiné vyzdvihl význam kvality osiva a jeho moření.
Více informací naleznete v článku Ing. Hany Honsové, Ph.D., zveřejněném v časopise Úroda (11/2024).*
Úvodní fotografie: Návštěvníci polních dnů si prohlédli rozsáhlé poloprovozní pokusy se sójou Foto Hana Honsová