21.02.2024 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zachycen nový typ fytoplazmy stolburu

Genetickou typizací, kterou prováděla akreditovaná diagnostická laboratoř Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), bylo potvrzeno, že z 98 % se na moravských vinicích vyskytuje fytoplazma stolburu, typu tuf-b. Její životní cyklus je spjat se svlačcem rolním. Ve dvou vzorcích révy vinné byl v ČR poprvé zachycen i typ tuf-a, který je spjatý s životním cyklem zahrnujícím kopřivu.

Jak ÚKZÚZ uvedl v tiskové zprávě, provedl v roce 2023 za finanční podpory Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů studii pro genotypizaci vzorků fytoplazmy stolburu. Poslední studie proběhly před více než deseti lety a potvrdily na území ČR pouze výskyt genotypu tuf-b.

Důležitá redukce plevelů

Aktuální studie, jejíž cílem bylo ověření převažujícího genotypu stolburu na moravských vinicích, byla provedena ze vzorků získaných v letech 2017- 2023 především z révy vinné. Z celkem 127 testovaných vzorků bylo 125 vzorků révy vinné a dva vzorky svlačce. Pro genotypizaci byla použita speciální PCR analýza (PCR - polymerázová řetězová reakce). V návaznosti na výsledky studie ÚKZÚZ doporučuje v rámci preventivních opatření proti šíření fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy uplatňovat i nadále opatření postavená na redukci hostitelských rostlin (dvouděložných plevelů, a to zejména svlačce rolního) a omezování přenašečů (žilnatky vironosné).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down