30.09.2022 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za exponáty šumperského výzkumu

Olejniny, luskoviny a kořeninové rostliny, tyto plodiny společně s dalšími poznatky a výsledky výzkumu prezentovali zástupci společnosti AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk v rámci agrosalonu Země živitelka. Společnost AGRITEC v letošním roce slaví významné výročí – osmdesát let působení zemědělského výzkumu v budově, kde, jak s nadsázkou uvedl jednatel společnosti Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., se nosí lněné otýpky od roku 1942.

Zejména len, kmín a konopí prezentovali zástupci společnosti AGRITEC na jihočeském agrosalonu. Unikátní odrůdou je hnědosemenný olejný len Astella, který v loňském roce získal ocenění Zlatý klas. Řazen je do vysokolinolenových lnů. Další olejný len, který se vepsal na seznam významných odrůd, je hnědosemenný Agram, taktéž vyšlechtěný na pracovišti v Šumperku. Jak připomněl dr. Šmirous, v loňském roce se dostal mezi dvacet nejvíce inovativních odrůd v Evropě zveřejněných v časopise European Seed. Mezi další prezentované odrůdy olejného lnu patřily žlutosemenné Agriol či Raciol.

K tradičním vystavovaným plodinám se řadí také kmín v podobě ozimé odrůdy Aprim, která je pěstiteli pozitivně hodnocena, stále zaujímá zhruba třetinu pěstitelských ploch kmínu, uvedl dr. Šmirous. Velká část dotazů v expozici společnosti AGRITEC směřovala také ke konopí, zejména technickému, které bylo zastoupeno jak výrobky, tak ukázkou osiv. Společnost AGRITEC se zabývá hodnocením odrůd konopí v českých podmínkách, z výsledků mohou pěstitelé čerpat velmi cenné informace.

Více se k tématu dočtete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down