22.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoký výnos se závlahou

Podmínkám pěstování brambor v roce 2022 se na Bramborářských dnech věnoval Ing. Jaroslav Čepl, CSc., ředitel VÚB. Připomněl, že opět byla měkká zima, což vedlo k velkému výskytu plevelných brambor, a shrnul letošní průběh počasí v Evropě. Státy na západ od nás trpěly velmi vysokými teplotami a zvláště Německo mělo nedostatek srážek. Důsledkem by měl být pokles výnosů.

Ing. Čepl konstatoval, že se věnovali regulaci plevelů v ochranných pásmech vodních zdrojů, konkrétně na Želivce. Výběr přípravků je v takovém případě velmi úzký, prakticky lze použít účinné látky clomazone, bentazone, rimsulfuron a přípravek Racer 25 EC. Vracejí se proto k mechanické kultivaci. Ta poskytuje mírně nižší výnos oproti standardnímu herbicidnímu ošetření, pokud se ale doplní post herbicidem (Titus 25 WG 40 g/ha), jsou výsledky porovnatelné.

Výsledky s kapkovou závlahou brambor byly letos vzhledem k průběhu počasí velmi příznivé, výnos byl až trojnásobný, i když existovaly odrůdové rozdíly.

Co se týče škodlivých činitelů, kromě náletu mšic, který byl na střední úrovni (kalamitní byl však výskyt mšice broskvoňové), nebyl v porovnán s minulostí žádný patogen mimořádně významný. Ing. Čepl upozornil, že ze sortimentu zřejmě vypadl insekticid Gondola, který výborně působil proti mšicím.

Co se týká zemědělské politiky, měl by nás velmi zajímat osud návrhu nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin, který byl představen v polovině roku, jehož součástí je důraz na integrovanou ochranu, upozornil Ing. Čepl. Uvítal, že ve strategickém plánu se integrovaná technologie pěstování objevila a jsou na ni určeny prostředky. Konstatoval, že je to výsledek jejich dvacetiletého snažení, aby se integrovaná technologie stala, stejně jako u ovoce a zeleniny, závazným předpisem pro bramboráře, který by jim pomohl, když by integrovanou technologii uplatňovali. Věnoval se také možnostem propagace brambor a problémům při prodeji. Uvedl, že brambor je potravinou, které nejlépe sytí. V příštím roce si VUB si příští rok připomíná 100 let od svého založení.

Čeká se větší podíl uznaných ploch

Průběžné výsledky uznávání sadby brambor popsala Ing. Barbora Dobiášová z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu (UKZÚZ). Uvedl, že pro výsadbu v roce 2022 se dovezlo 179 odrůd, jednalo se o 8594 t což se pohybuje v obvyklém rámci. Přihlášená plocha brambor dosáhla 2422 ha (180 odrůd), což je oproti minulým letům pokles (r. 2021: 2666, r. 2020: 2864). Plochu množení nad 100 ha přesáhly jen dvě odrůdy: Eurostarch a Antonia.

Co se týče výsledků uznávacího zřízení z pohledu viróz, letošní rok bude patřit mezi ty lepší protože ke dni konání Bramborářských dnů byl výsledek 7,3 % neuznaných ploch. Dá se čekat, že ještě mírně klesne, protože náchylnější odrůdy patří k ranějším, a tedy dříve testovaným. Nepodařilo ta najít žádné karanténní bakteriózy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down