06.10.2021 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významní producenti dusíkatých hnojiv omezili výrobu, plyn je drahý

Omezováním produkce čpavku reaguje řada evropských výrobců dusíkatých hnojiv na prudký růst ceny zemního plynu. V reakci na aktuální situaci rostou také ceny dusíkatých hnojiv.

Již v polovině září oznámila společnost Yara, že omezí přibližně 40% své evropské výrobní kapacity amoniaku (včetně optimalizace probíhající údržby), který je základní surovinou pro výrobu hnojiva. „Rekordně vysoké ceny zemního plynu v Evropě mají dopad na marže z výroby čpavku, a proto společnost Yara omezuje výrobu v řadě svých závodů,“ zdůvodnila rozhodnutí norská společnost.

Se stejným argumentem oznámila omezení výroby čpavku v závodech v Antverpách a Ludwigshafenu společnost BASF koncem září. „Podmínky pro ekonomický provoz závodu na výrobu čpavku v regionu se výrazně zhoršily,“ uvedla německá společnost s tím, že bude neustále sledovat vývoj cen plynu a podle toho upravovat výrobu čpavku.

Začátkem října se přidala německá společnost SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH, která je největším výrobcem močoviny (včetně inhibované) a čpavku v Německu, produkuje ale širokou škálu agro- a průmyslových chemikálií. Patří do holdingu Agrofert. Kvůli růstu cenu zemního plynu oznámila snížení výroby čpavku přibližně o 20 %.

Na situaci upozornilo také sdružení Industrieverband Agrar e. V. (IVA), které zastupuje zájmy agrochemického průmyslu v Německu. Mezi oblasti podnikání jeho 53 členských společností patří ochrana plodin, výživa rostlin, biostimulanty a ochrana proti škůdcům.

Dr. Sven Hartmann, vedoucí odborných oblastí výživy rostlin a stimulátorů, shrnul, že při výrobě čpavku a dusíkatých hnojiv má zemní plyn zásadní význam jako surovina i jako zdroj energie. „Rekordně vysoké ceny zemního plynu představují pro průmysl hnojiv velkou výzvu, zejména ve spojení s prudkým nárůstem cen za certifikáty CO2 v rámci obchodování s emisemi. Dohromady v současné době neumožňují komerčně přiměřenou výrobu čpavku, protože navazující produkty, jako jsou dusíkatá hnojiva, jsou již nyní na vysoké cenové úrovni a zvýšení nákladů lze na konečné zákazníky přenést jen ve velmi omezené míře,“ konstatoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down