15.07.2014 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Význam polních robotů stoupá

V rámci DLG-Feldtage 2014, které se konaly v červnu v Německu, se mohli zájemci více dozvědět o polních robotech, bezpilotních vzdušných systémech a dronech. Poprvé se tam řešil potenciální význam této nově nastupující technologie, která má zpřesnit a ulehčit práci v zemědělství. Zájemci si mohli v rámci pořádané soutěže prohlédnout i polní roboty zkonstruované studenty z řady evropských univerzit.

Terénní drony se rychle stávají pomyslnými inspektory zemědělských plodin a mohly by doplňovat další snímací systémy, které se již běžně používají, jako jsou například senzory dusíku umožňující variabilní dávkování dusíkatých hnojiv pro zemědělské plodiny na základě optického měření obsahu chlorofylu a hustoty porostu.

Nové robotické systémy budou schopné provádět různé úkoly v řadě plodin, jako je pletí, postřiky a sledování chorob. K jasným výhodám polních robotů patří snížení nákladů díky přesnější aplikaci, schopnost integrovat se s různými systémy senzorů a možnost významně snížit ekologickou stopu při intenzivní rostlinné výrobě.

Soutěž robotů v kukuřici vyhrál český tým

Letošní Field Robot Event uspořádala univerzita Hohenheim a zúčastnilo se jí 23 týmů studentů z dvaceti evropských zemí, aby předvedli vlastnoručně vyvinuté polní roboty. Kromě vystavování se soutěžilo i v pěti disciplínách, které měly prověřit schopnosti robotů v oblasti snímání, navigace a ovládání. Výsledky z prvních tří disciplín se následně promítly do celkového hodnocení. Byl to tým EDURO z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), který se prosadil v mezinárodní soutěži polních robotů a získal celkově první až druhé místo spolu s týmem Phaethon z Německa.

Od navigace po detekci a hubení plevelů

Polní drony mohou díky snímačům s vysokým rozlišením shromažďovat a poskytovat rozsáhlé soubory dat o pozemcích. Očekává se tedy, že na základě těchto informací bude možné přizpůsobit zásahy podle aktuálního stavu porostu. Takzvaná clever metafor by měla umět vypočítat vegetační indexy pro stanovení biomasy v porostu, zaznamenat šíření plevelů, vlastnosti půdy a další. „Lze očekávat, že za několik let bude většina zemědělců používat nějaký typ polního dronu na svých farmách. Velkou výhodou zemědělských dronů je to, že mohou zmapovat rozsáhlou plochu a poskytnout značné množství dat, která mohou být prezentována a analyzována v relativně krátkém časovém období. Samotné senzory však musí být dostatečně malé a lehké, aby bylo možné je instalovat do konstrukce dronu,“ řekl Dr. Klaus Erdle z Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft GmbH (DLG).*

Více informací naleznete v časopise ÚRODA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down