Výzkumný ústav rostlinné výroby podpoří vzdělávání nových ekofarmářů v projektu Farmářská škola

Ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Mikuláš Madaras a ředitel Asociace místních potravinových iniciativ, o. p. s., Jan Valeška podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. Ta bude spočívat především v poskytování poradenství, odborné praxe a zázemí pro výuku studentů v rámci projektu Farmářská škola. Vzdělávací program se zajímavým konceptem praktické výuky na ekofarmách tak získá cennou oporu v odborném partnerovi. Informuje o tom tisková zpráva Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV).

Vzdělávací koncept Farmářské školy vychází vstříc velkému množství zájemců o praktické studium ekologického zemědělství. Výuka probíhá na ekologických a biodynamických farmách u nás i v zahraničí a je doplňována bloky teoretických přednášek českých i zahraničních lektorů z řad vysokoškolských profesorů i úspěšných ekozemědělských podnikatelů. Tříletý program je výjimečný zejména přenosem praktického know-how, které získávají studenti osobní zkušeností přímo na ekofarmách. Studenty jsou nejen mladí lidé zajímající se o studium zemědělství, ale i zemědělci s praxí zvažující přechod na ekologické či biodynamické hospodaření. Iniciátorem a realizátorem projektu je Asociace místních potravinových iniciativ ve spolupráci s Netzwerk Biodynamische Bildung a mezinárodním projektem FarmTRAIN. Zaměření a cíle školy jsou v souladu s plánem MZe (EU) rozšířit plochy ekologického zemědělství do roku 2030 na 25 % z celkové výměry zemědělské půdy.

Výzkumný ústav rostlinné výroby je účastníkem řady národních a mezinárodních projektů zaměřených na rozvoj environmentálně šetrných systémů hospodaření a aktivně se podílí na přenosu vědeckých poznatků do praxe. „Zapojení do projektu Farmářské školy je pro nás jedním ze zajímavých a efektivních způsobů, jak lépe propojit oblast výzkumu s praxí a zavádět poznatky do praxe rychleji. Navíc tímto dále rozšiřujeme naše působení v procesu osvěty a vzdělávání, což je určitým způsobem i součástí našeho poslání,“ říká ředitel VÚRV Mikuláš Madaras. Ředitel AMPI Jan Valeška dodává, že Farmářská škola je jejich nejmladší aktivita, která během krátké doby ukázala, že je zde celá řada lidí, kteří chtějí začít ekologicky hospodařit, ale nemají kde získat praktické dovednosti, a zároveň, že celá řada ekofarem u nás umí a chce předávat své dlouholeté zkušenosti. „A tak jsme tyto dvě potřeby prostě propojili. Jsme rádi, že se můžeme v této práci opřít o tak významné instituce, jako je VÚRV i další aktéry sektoru ekologického zemědělství,“ řekl Jan Valeška.

Spolupráce mezi institucemi bude spočívat především v možnosti využívání prostor a vybavení VÚRV pro výuku a činnosti, jako jsou polní dny, odborné semináře, zajišťování odborné praxe pro studenty a využití odborného know-how vědeckých a výzkumných pracovníků pro potřeby Farmářské školy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down