26.11.2023 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzkum zaměřený na GM traviny a jeteloviny

AgResearch je výzkumné středisko na Novém Zélandu, které se zaměřuje na zlepšení agrikulturních podmínek polí a luk Nového Zélandu. Zaměřují se i na jednu z netypických oblastí, kterou je genetická úprava travin a jetelovin. Informuje o tom aktualita spolku pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.

Nutričně výživnější jetel

Jednou z rostlin, na které AgResearch zacílil, je jetel (Trifolium). Firma se zaměřuje na možnost zvýšení energie získané ze stráveného jetele v žaludcích přežvýkavců. Nutričně výživnějšího jetele dosahují například genetickou úpravou, která má za následek vyšší množství energeticky významných látek v rostlině. Kromě výzkumu zaměřeného na výživu, zkoumají také možnost úpravy jetele tak, aby bylo jeho spásání ekologičtější. Podle prvotních výsledků se uvolňování metanu snížilo až o 15 %, informuje zpráva Biotrinu.

Testy na jílku

Podobné testy jsou podle aktuality prováděné také na jiných travinách. Nejpokročilejší výzkum je u jílku vytrvalého (Lolium perenne), u nějž bylo dosaženo úpravou dvou genů zvýšení množství lipidů a mírného přizpůsobení fotosyntézy. Takto upravený jílek již prošel testy na polích v USA, kdy bylo prokázáno, že rostliny vypěstované v polních podmínkách si zachovávají chtěné vlastnosti. Další testování má probíhat mimo jiné na území Austrálie, kde však schvalovací procesy a legislativa nejsou příznivé ke genetickým úpravám a schvalování je pomalé.

Rozsáhlé výzkumné portfolio

AgResearch má rozsáhlé výzkumné portfolio, kdy kromě samotné úpravy rostlin zkoumají například endofytózu, tedy symbiotické soužití jiných organismů s rostlinou. Tento výzkum může taktéž přispět ke zlepšení vlastností daných druhů, dodává zpráva.

Více informací a zdroje k článku naženete na internetových stránkách Biotrinu.

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down