20.04.2017 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz metylesteru z Německa roste

V roce 2016 vzrostly vývozy metylesteru řepkového oleje (MEŘO) z Německa o 4,8 %, tedy z 1,49 mil. t. na 1,56 mil. t. Celkem 87 % vývozů směřovalo do zemí Evropské unie.

Uvedla to v tiskové zprávě Union zur Förderung von Oel- und Proteinpflanzen e.V. (UFOP; Unie pro podporu olejnin a proteinových plodin). Dodává, že nejdůležitějším odběratelem německého metylesteru je Nizozemsko s meziročním nárůstem 44 % na 0,6 mil. t. Druhým je Polsko s 0,23 mil. t., které zvýšilo odběr dokonce o 83 %. Podle údajů Agrarmarkt Informations-Gesellschaft mbH (Informační společnosti pro zemědělský trh) však mnohé další země EU-28 importy z Německa redukovaly. Nejvíce Francie, která dovozy snížila o 53 %. Také Norsko, Rakousko a Švédsko dovezlo o více než 40 % menší množství oproti roku 2015. Mnohem dynamičtější byl vývoz německého metylesteru do USA, který vzrostl osmkrát, celkový objem je však pouze 85 000 t. Také export do Švýcarska stoupl, a to na 45 000 t (155 %).

U řepky odhaduje letos  Deutscher Raiffeisenverband (DRV) sklizeň ve výši 4,9 mil. t., což je hodnota, která sice překoná loňský špatný výnos (4,6 mil. t), ale nedosáhne dlouhodobého průměru 5,3 mil. t. I když se porosty řepky v minulých týdnech většinou vyvíjely dobře, neuzavřely mezery v porostu, které způsobilo špatné zásobení vodou na podzim a holomrazy. Obdobně jako obilniny je řepka pro dosažení dostatečného výnosu v následujících týdnech odkázána na dostatečné zásobení vodou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down