V posledních letech došlo k významným změnám ve spektru povolených přípravků proti mandelince na bramborách. Registrace širokospektrálních přípravků jako organofosfátů, karbamátů a většiny přípravků na bázi neonikotinoidů byly postupně ukončeny. Počet nově registrovaných přípravků vůči mandelince je omezený a jejich používání pro zajištění dostatečné účinnosti vyžaduje častější monitoring výskytu škůdce v porostech a přesnější termín signalizace ošetření.
Hodnocení rezistence
Příspěvek (Úroda 5/2024) prof. RNDr. Ing. Františka Kocourka, CSc., a kolektivu z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně zahrnuje nové poznatky o rezistenci nebo citlivosti mandelinky bramborové a aktualizuje antirezistentní strategii. Trendy ve vývoji rezistence mandelinky k vybraným insekticidům byly vyhodnoceny za období 2017 až 2023 na 88 lokálních populacích. Vyhodnoceny byly také rozdíly v rezistenci mandelinky k insekticidům v pěti regionech pěstování brambor v ČR. Pro každou populaci a testovanou účinnou látku byly stanoveny hodnoty mortality po aplikaci koncentrace odpovídající 100% polní dávce. Příspěvek prezentujeme výsledky hodnocení rezistence mandelinky k lambda-cyhalothrinu a acetamipridu a citlivosti na chlorantraniliprol.
Výsledky testování
V letech 2017–2023 byly podle autorů článku populace mandelinky bramborové vysoce rezistentní k lambda-cyhalothrinu a v letech 2021–2023 rostl také podíl populací rezistentních k acetamipridu. Citlivost na chlorantraniliprol byla dosud vysoká.
Přípravky na bázi pyretroidů a acetamipridu se nedoporučují používat v oblastech, kde byla prokázána rezistence k pyretroidům a neonikotinoidům. Proti populacím mandelinky bramborové rezistentním k pyretroidům nebo neonikotinoidům se doporučují přípravky na bázi chlorantraniliprolu, cyantraniliprolu nebo spinosadu.
Více informací přináší květnové vydání časopisu Úroda (5/2024).*
Úvodní fotografie: Žír larev mandelinky bramborové v porostu brambor Foto Jitka Stará