Rezistence plevelných druhů vůči herbicidním účinným látkám je problém, se kterým se zemědělství potýká setrvale. Doc. Ing. Jana Mikulky, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., nám odpověděl na to, jaký je aktuální stav v této oblasti u nás a ve světě.
Objevily se v posledním roce u nás a ve světě nějaké nové rezistence vůči herbicidům?
Rezistence vůči herbicidům je v současném době celosvětovým problémem. Naše mezinárodní organizace sleduje výskyt po celém světě a dá se konstatovat, že v současné době bylo na celém světě popsáno přes 400 plevelných druhů s rezistencí vůči různým druhům účinných látek herbicidních přípravků. V poslední době je zaznamenán poměrně velký nárůst rezistence u trávovitých plevelů po celém světě. U nás se to týká chundelky metlice, psárky polní, dalším problémem je například ježatka kuří noha a podobně. Další problém, který je poměrně významný, jsou populace rezistentní vůči účinné látce glyfosát, nacházíme je hlavně ve světě, v Severní a Jižní Americe, Austrálii a podobně. Je to spojeno s pěstováním geneticky modifikovaných plodin.
Mění se počty rezistentních plevelů ve světě
Nárůst v současné době není tak strmý jako byl v minulosti, protože počet nových účinných látek není zase tak velký, používají se stále stejné. V poslední době byl zaznamenán hlavně nárůst výskytu rezistence vůči účinné látce glyfosát a, jak jsem již uvedl, významně narůstá podíl výskytu rezistentních populací u trávovitých plevelných druhů.
Dochází u nás k natolik významné redukci počtu účinných látek, aby to zemědělcům způsobovalo problémy a vedlo to k vyššímu výskytu rezistence?
Z pohledu regulace plevelů si musíme si musíme uvědomit, že bychom měli aplikovat integrovanou regulaci plevelů, která obsahuje celou řadu postupů. Jedná se o střídání plodin, zpracování půdy, dodržování agrotechnických zásad a samozřejmě nedílnou součástí je používání herbicidů a dodržování antirezistentní strategie. Pravdou je, že v poslední době dochází k určitému vyřazování některých účinných látek, ale když se na to podíváme z pohledu regulace plevelů v našich podmínkách, tak v běžně pěstovaných plodinách zatím ještě významný problém nemáme. Větší problémy jsou například v polní zelenině a speciálních plodinách. Spektrum herbicidních přípravků je zatím poměrně široké a jsme schopni pokrýt účinek na široké spektrum plevelných druhů.
Celý rozhovor najdete na TV Zemědělec.*